Célegyenesben az elöltöltő vadászat – újabb jogszabályváltozások
Újabb jogszabályváltozás az elöltöltő fegyveres vadászat és sportlövészet terén
A pár héttel ezelőtt napvilágot látott jogszabályváltozás után ismét haladásról tudunk beszámolni: a november 29-i, 184. Magyar Közlönyben jelent meg a Kormány 371/2016. (XI. 29.) Korm. rendelete a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet, valamint a biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelet módosításáról. Bennünket az előbbi módosítás érint, a következőképp:
Ez a változtatás teremti meg a jogszabályi felhatalmazást arra, hogy a vizsgáztatás és az elöltöltő fegyverek vadászati célú használatára szóló engedélyek kiadása megkezdődhessen. Az egyes rendelkezésekről a korábbi jogszabálytervezet szintjén már voltak információink, most azonban „kőbe vannak vésve” az alábbiak:
- az elöltöltő fegyver vadászati célú használatát, a kérelmező lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a BRFK engedélyezi. (ennek díja 6000 forint)
- elöltöltő fegyver vadászati célú használata csak természetes személy számára engedélyezhető.
- vadászatra elöltöltő fegyver használata annak a személynek engedélyezhető, aki rendelkezik Állami Vadászjeggyel
- További feltételek a kérelmezővel kapcsolatban:
- egészségi alkalmasság igazolása, de akinek már van fegyvertartási engedélye, annak nem kell ismét orvosi igazolásért folyamodnia
- elöltöltő fegyveres alapismereti vizsga sikeres teljesítése. A vizsgáztatással kapcsolatban felvettük a kapcsolatot az ORFK-val, a szerződések megkötése az illetékes megyei kapitányságokkal folyamatban van. Mindenképp szeretnénk elérni, hogy már idén legyen legalább egy vizsgaidőpont.
- rendelkezik a lőszerelem tárolásának meghatározott feltételeivel, a házi lőszerszereléshez használt tárolóhellyel teljesen azonosak a követelmények. Korlátok: a lakás céljára szolgáló épületen belül kialakított tárolóhelyen legfeljebb 2 kg össztömegű fekete lőpor és 5000 darab csappantyú tartható, nem lakás céljára szolgáló épületen belül e mennyiségek ötszöröse.
- Egyszerre birtokolni, illetve szállítani legfeljebb 5 kg fekete lőport és legfeljebb 2000 db csappantyút szabad.
- Elöltöltő fegyver akkor használható vadászatra, ha érvényes műszaki tanúsítvánnyal rendelkezik.
- az elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító engedély visszavonásig hatályos, és ami fontos: nem minősül biztonsági okmánynak. Ez azért fontos, mert egy biztonsági okmány megtervezése, jóváhagyatása, legyártása mintegy fél éves procedúra lenne.
A sportlövészetet érintő kedvező változás, hogy a Korm. rendelet december 1-től pontosan előírja majd, hogy mely adatokat kell tartalmaznia a muzeális fegyver sportlövészeti célú használatára jogosító engedélynek: a sportegyesület nevét, címét, bírósági bejegyzésének számát, vezető tisztségviselőjének természetes személyazonosító adatait, lőszerelem megszerzésére, kezelésére feljogosított alkalmazottainak természetes személyazonosító adatait, valamint a számára engedélyezhető lőszerelemek mennyiségét és a tárolásukra szolgáló tárolóhely címét. – Megszűnik tehát az, hogy a megyei kapitányságok eltérő gyakorlatot kövessenek ebben a kérdésben.
Az elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító engedély tartalmazza a jogosult természetes személyazonosító adatait és lakóhelyét, valamint az elöltöltő fegyver rendeltetésszerű működtetéséhez szükséges lőszerelemeknek a jogosult lakóhelyétől eltérő helyen történő tárolása esetén a tárolóhely címét. – Nagyon fontos, hogy semmiféle, fegyverre vonatkozó adatot nem fog tartalmazni, tehát a vadászlőfegyverektől eltérően az elöltöltő fegyvereket nem kell majd beíratni az engedélybe. Az engedély birtokában lehet majd vadászni érvényes műszaki tanúsítvánnyal rendelkező, legalább 45 centiméter csőhosszúságú és .45-ös öbnagyságú elöltöltő fegyverrel – egyelőre – egyéni apró- és nagyvad vadászaton.
A módosítások december 1-től hatályosak.
A Jogszabály teljes szövege ide kattintva olvasható, a 77415. oldaltól
A vizsgáztatás megszervezésén túl a következő előttünk álló feladat a következő jogszabályok aktualizálása lesz:
A kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet, és a térítési díj ellenében igénybe vehető egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról szóló 284/1997. (XII. 23.) Korm. rendelet.
Mindkét jogszabály az Emberi Erőforrások Minisztériuma felelősségi körébe tartozik, akikkel haladéktalanul felvesszük a kapcsolatot.
Üdvözlettel:
Németh Balázs elnök
Pólik Sándor főtitkár
MEFLSZ
Na!
A “Vadászat elöltöltő fegyverekkel” nevű topicban megosztottam az általam eddig kidolgozott szóbeli kérdéseket. A benne sárgával jelöltek még válaszra várnak – nagyjából az egyharmada. Ha valaki esetleg tudja a válaszokat, ne fogja vissza magát! :)
Látom Bogas, hogy az írásbeli utolsó 50 kérdésére a választ megosztottad. Ezt nagyon köszönöm. Az írásbeli első 48 kérdése nincs meg véletlenül valakinek kidolgozva?
Jó készülést kívánok mindenkinek.
Üdv.: Attila
Az írásbeli első 48 kérdése nincs meg véletlenül valakinek kidolgozva?
——————————————————————————-
Most dolgozom rajta. Ha kész, megosztom véleményezésre.
Üdv: Csaba
Szia Bogas!
Köszönöm a gyors választ. Épp most akartam írni, hogy végül megtaláltam a BM-rendeletben. Csak végig kellett olvasni :)
A szóbeli kérdések egy részét kidolgoztam már, mivel készültem korábban elöltöltős vizsgára. Végül azonban úgy döntöttem, hogy megvárom a vadász-változatot.
Összenézem a jelenlegi kérdéslistával. Ami egyezik, annak a kidolgozását közkinccsé teszem hamarosan. Kb. 8 tétel megvan szerintem. Hamarosan jelentkezek!
Szia Feri!
Szívesen. “nagyvadnál még keményen töltögetni kell iziben” – február végéig apróvadnál is!
Sziasztok!
Látom már belefogtatok a tételek kidolgozásába. Meg tudnátok mondani, hogy hol lehet elérni a tételsort és a vizsga-követelmények leírását?
Üdv.: Attila
Szia Attila,
Az teszt- és elméleti kérdéseket a 49/2004. (VIII. 31.) BM rendelet 4. számú mellékletében találod. A gyakorlati vizsgán a vizsgázó egy elöltöltő csappantyús fegyverből kell lőjön a megfelelő biztonsági feltételek betartásával úgy, hogy közben minden töltési mozzanatot kommentál, és magyarázza, hogy miért csinálja úgy. A gyakorlati vizsga során a töltési mód szakszerűségét, biztonságát értékelik a vizsgáztatók.
Látom, hogy itt nem lehet alsó-felső indexet használni. Tehát 62. kérdés:
E null egyenlő egykettedem szer vénullnégyzet :)
Szevasz Sanyi! Köszi!
Én is töltögetem szórakozásból, a 50-hez még a lőjegyzéket beírtam úgy megszokásból. Úgy emlékszem, hogy változni fog ????(nagyvadnál még keményen töltögetni kell iziben)
A biztonsági kérdések érdekeltek főleg, nagyjából én is ezeket írtam volna….bár a keréklakatnál és a kanócos fegyvernél sikítófrász kaptam volna
még egyszer kösz…..F.
Szia Feri,
49. 2004 évi XXIV. tv. (Fegyvertörvény), 253/2004. (VIII. 31.) Kormányrendelet, 1996. évi LV. törvény (Vtv.), 79/2004 (V.4.) FVM rendelet
50. Személyazonosításra alkalmas okmányok, Állami Vadászjegy, Elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító engedély, a fegyver műszaki tanúsítványa
51. 5 kg / 2000 db
52. Házi lőszerszerelési engedély vagy elöltöltő fegyver vadászati célú használati engedély
53. El kell távolítani a lőkúpokról a csappantyúkat, illetve a serpenyőből a felporzó lőport.
54. Mert kontaminálhatja a lőport és elcsettenést okozhat
55. Lásd 63-66
56. Amennyit a gyártó előír
57. Ez a kérdés (félreérthetősége miatt) valószínűleg nem szerepel majd.
58. Kb. 80 m méter
59. Legalább 45 centi csőhosszúságú, legalább .45-ös öbnagyságú, érvényes műszaki tanúsítvánnyal rendelkező
60. Az egyéni vadászati módok.
61. Őz: minimum 1000 Joule, a többi nagyvadfaj: minimum 2500 Joule
62. E0=1/2m*v02 (mint a középsuliban )
63. A fegyvert töltve, felcsappantyúzva, a kakast biztonsági félállásban tartva.
64. A fegyvert töltve, felporozva, a kakast biztonsági félállásban tartva.
65. A fegyvert töltve, felporozva, a serpenyőfedelet zárva, a parázsló kanócot zárt dobozban tartva.
66. A fegyvert töltve, felporozva, a serpenyőfedelet zárva, a kerékrugót megfeszítve, a kakast felemelve.
67. REAL
68. Mert a lövedék csőtorkolati energiája jobban függ a sebességtől, mint a tömegtől.
69. 10 cm
70. Az egyéni vadászati módok.
71. Fekete lőpor, csappantyú vagy felporzó lőpor, lőpor feletti fojtás, főfojtás, sörét, végfojtás, esetleg sörétkosár.
72. alulméretes, műanyag fojtásban foglal helyet, elsősorban az in-line fegyverekhez tervezték
73. A csappantyús lakat
74. A csappantyút, illetve a felporzólőport eltávolítjuk, a kakas félállásban.
75. Legalább 1000 Joule
76. fegyver: a lőfegyver, a gáz- és riasztófegyver, a légfegyver, a festéklövő fegyver, a muzeális fegyver, valamint a színházi fegyver;
elöltöltő fegyver: az olyan egylövetű- vagy ismétlőfegyver, amelynél a lőport és a lövedéket kizárólag a csőtorkolat irányából lehet a csőbe vagy a forgódobba betölteni, rendeltetésszerűen fekete lőporral vagy gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőporral és hozzávaló csappantyúval működtethető
77. a kérelmező lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a BRFK
78. Külön szekrényben, eredeti gyári csomagolásban, a csappantyúktól fémlemezből készült elválasztóval elkülönítve.
79. Igen
80. Az engedély-kérelemben szereplő adatok megváltozását
Ezen kívül azt tanácsolom, hogy a lőszertöltő vizsgához hasonlatosan olvass majd el minden válaszlehetőséget. Lehet, hogy nem ugrik majd be egyik-másik jogszabály pontos száma, de azt nyilván tudod, hogy nincs köztük “Népjóléti miniszteri rendelet”. A helytelen válaszlehetőségek is segítenek.
Aha még a padláson is meg ha van pince ott is 10-10kg-ot mert nem lakóépület.
Nem zárom ki, hogy megyénként, sőt településenként eltérő lesz a rendőrség gyakorlata ebben a kérdésben, mint annyi más dologban.
Feri,
Én nagyon szívesen segítek, ha valami nem egyértelmű, de kérlek szűkítsd a kérdéseket azokra, amiknél valami bizonytalanság forog fenn. Azért azt nem hiszem, hogy ne tudnád például azt, hogy milyen képlettel kell kiszámolni a lövedék csőtorkolat energiáját.
Sanyi, én tudom! Középiskolában elhúztak volna, ha nem tudom! De mi a “hivatalos” válasz????
Sziasztok!
Mai napi gondolatébresztő: a 43.(3) csak annyit ír, hogy egy épületen belül kialakított tárolóhelyen max. 2/10 kg lőpor+ max. 5e/25e db csappantyú tartható. De hol van az leírva, hogy egy lakás céljára szolgáló épületen belül lőszerelemek számára NEM lehet több tárolóhelyet is kialakítani, csak egyet? A rendelet csak épületről ill. helyiségről (szobáról) beszél, lakásról sehol.
A “lakás céljára szolgáló épület” lehet pl. egy 50 lakásos társasház is. Vicces lenne, ha ezen belül csak egy tárolóhelyet lehetne kialakítani. Ha viszont egy épületben több tárolóhely is lehet, akkor egy családi házban is többet lehet kialakítani.
A 43.(4) a lőpor és csappantyú tárolására alkalmas helyiségről szól, tehát ez az a szoba, ahol a lőszerelemek tárolószekrénye van. Eszerint ha több olyan szobám van, ahol nincs nyílt lánggal üzemelő berendezésem, akkor mindegyikben kialakíthatok egy tárolóhelyet?
Szóljatok, ha valahol félrement a logikám, vagy valahol ez már ki lett vesézve.
Nem ment félre a logikád, mert nekem is így logikus, de az ORFK-nak más az álláspontja.
Vannak még hasonló anomáliák. Például 10 puska felett ugye kell rács, riasztó, meg mittudomén. Namármost, nekem van 6 puskám, a menyasszonyomnak 5, mégsem kell semmi extra, mert a tíz puskát személyenként, nem háztartásonként számítják, pedig úgy volna logikus.
Szia!
Na, látod, ezért kértem valami mankót, segédletet. Nekem is egyértelmű volt a tárolás – míg ki nem jött Vhr új verziója. (A t…érdem tudja, mit értenek birtokláson, gyenge vagyok jogi nyelvből)
A Vt Vhr-hez kapcsolódó kérdésekre hol van “hitelesített” válasz jelenleg?
Köszi: F.
(A lőpornál nem arra gondoltam, hogy összeadod, hanem ha töltikés vagy esetleg 10 kg a felső határ, nme 5 kg…de ezek szerint akkor a 43 § (3) a nyerő….????)
“A Vt Vhr-hez kapcsolódó kérdésekre hol van “hitelesített” válasz jelenleg?”
Ha megírod a kérdés számát vagy számait, akkor megírom az elfogadható választ.
Sanyi! Ez egyszerű! 49-80 (49/2004 Elöltöltő vizsga írásbeli kérdések Ha nem Vhr akkor is… )
Szia Feri,
Nekem is van gondom ezzel a felülettel, mert most például hiába vagyok bejelentkezve, nem látom a “Válasz” gombot a hsz-eden…
De lényeg a lényeg: igazad van, a HLE-vel kapcsolatban nincs ott a “birtoklására” szó. Ezzel együtt azt kell mondanom, hogy a kérdések egyértelműek, és a válaszok is, amiket átnéztek az ORFK illetékesei is:
Tárolási limit lakásban – nem lakásban 2 kg/5000 db vs. 10 kg/25000 db
Birtoklás és szállítási limit 5 kg/2000 db
Tehát ez két külön dolog, nem kell a kettőt kombinálni úgy, hogy “2kg/2000 db”
“azt gondolom, hogy logika szerint – ami nem biztos, hogy szerencsés egy jogi akárminél”
Hát igen. Láttad a Brian életét? “Mert írva vagyon, azért…” Szerintem is szerencsésebb volna, ha pont annyit lehetne birtokolni illetve szállítani, amennyit tartani. (Nyáron letettem a vitorlásvizsgát. Ott is volt olyan kérdés, amiről már a tanfolyamon is elmondták az előadók, hogy szerintük nem a b) a helyes válasz, de a vizsgán azt fogadják el, úgyhogy ikszeljük azt.)
“Ha meg lőszerszerelőid is van, akkor több (?)” – Sajnos nem. Reméltük, hogy a rendőrhatóság úgy fogja értelmezni, ahogy mi, hogy van egy HLE-s tárolóhelyem, ahol lehet 2 kg feketeporom, meg egy elöltöltős vadász tárolóhelyem, ahol meg lehet plusz 2 kilóm. De szerintük nem.
Bogas Kartás!
Na, olvasgatom, olvasgatom. Kicsit nehéz a felfogásom….Egy apró kérdés? A Vt végrehajtási rendelete kijött már? Szerintem vannak kérdések bőven, amikre abban lesz a válasz!
A másik:
6. Mekkora mennyiségű feketelőpor és csappantyú tárolható lakás céljára
szolgáló ingatlanban kialakított tároló helyen?
11. Mekkora mennyiségű feketelőpor és csappantyú tárolható nem lakás céljára szolgáló ingatlanban kialakított tároló helyen?
Vhr: (új rendelkezés vadászoknak)
30/A. §82 (1) Elöltöltő fegyver vadászati célú használata csak természetes személy számára engedélyezhető.
(2) Az elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító hatósági engedéllyel rendelkező az engedély birtokában jogosult
a) a fekete lőpor, illetve a gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőpor, továbbá a csappantyú megvásárlására, valamint
b) legfeljebb 5 kg össztömegű fekete lőpor, illetve gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőpor, továbbá legfeljebb 2000 db csappantyú birtoklására és szállítására.
Szintén Vhr: (lőszerelem tárolása – ami még az újratöltésnél került bele)
A lakás céljára szolgáló épületen belül lőszerelemek számára kialakított tárolóhelyen – az e rendelet eltérő rendelkezésén alapuló hatósági engedély hiányában – nem tartható 2 kg össztömegnél nagyobb mennyiségű lőpor és 5000 darabot meghaladó számú csappantyú. A nem lakás céljára szolgáló épületen belül lőszerelemek számára kialakított tárolóhelyen – az e rendelet eltérő rendelkezésén alapuló hatósági engedély hiányában – nem tartható 10 kg össztömegnél nagyobb mennyiségű lőpor és 25 000 darabot meghaladó számú csappantyú.
Hmm…hogyis van ez? Totózzuk ki, rakjuk össze a kettőből? Tehát ha vadász vagy, lakáson kívül max 5 kg és 2000 db ill. 2 kg lakásban és 2000 db? Ha újratöltikézel meg más?
Nem véletlenül kérdeztem, hogy mi is van….
Szia Feri,
A Vtv. Vhr-jének még a tervezete sem jött ki, októberre ígérték, január 1-én hatályba lép, tehát jogalkotói mércével mérve még bőőőőven ráér :)
A 6-os kérdésre a válasz 2 kg feketelőpor és 5000 csapi
A 11-esre 10 kg feketelőpor és 25000 csapi, ahogy írod
De. Hiába van garázsban kialakított (mondjuk üres) tárolóhelyed, egyszerre nem hozhatsz bele 10 kg feketelőport, mert szállítani csak 5 kg-ot szállíthatsz egyszerre. És hiába tárolhatsz lakáson belül 5000 csapit, egyszerre nem hozhatsz el annyit, csak 2000-et, és fordulhatsz többször :)
Ezek a mennyiségek teljesen megegyeznek a HLE-s vonallal, azzal a különbséggel, hogy ott bármilyen lőporod lehet (nem csak fekete) de összesen 2 (vagy 10) kg.
Szia!!!
Bocsi, de azért van itt egy kis csavar, ez nem teljesen egyezik a HLE vonallal!
Szerény személyem is töltike vizsgás, persze, hogy tudtam a korlátokat (a Vhr. 2012 módosításét) De most, buta fejemet erősen vakarva olvasom a “pluszt”, a 30/A§ – elöltöltős vadászoknak – “5 kg össztömegű fekete lőpor, illetve gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőpor, továbbá legfeljebb 2000 db csappantyú birtoklására és szállítására”!
????
Sanyi, ez nem csak vásárlás, szállítás, ahogy olvasom, nézd meg jobban! A “birtoklás” szó azért ott van vadászoknál!!!! Amit nem birtokolhatsz, azt tárolhatod??? Nem hiszem.
Na, ezért szeretném, ha valami mankót adnátok!
(Hogy a csodba lehet itt szöveget formázni????)
Közben valamit bűvészkedtem, de úgy látom megmaradt a hozzászólás! Na, akkor folytatnám. Ha tehát a Vhr(253/2004) egyszer meghatározza, (43 § (3) ) hogy lakásban 2kg/5000 ill. nem lakás célű helyiségben 10 kg/25 000 lőpor/csappantyú tárolható és a Vhr 30/A§ előírja, hogy elöltöltős vadászként max 5kg lőport és 2000 csappantyút birtokolhatsz – akkor hogy is van ez?????
(Továbbra is azt gondolom, hogy logika szerint – ami nem biztos, hogy szerencsés egy jogi akárminél – lakásban 2kg/2000 ill. nem lakás célú helyiségben 5 kg/2000 a “megfejtés” egyszerű kétkezi vadászoknak, Ha meg lőszerszerelőid is van, akkor több (?) )
Alapvetően nem vagyok “sötétenlátó”, és azzal is tisztában vagyok, hogy eddig hogy volt. Van HLE-m, és leginkább Balázs értelmezése alapján használtuk a lőport et-fegyverekhez. (“kiskapuztunk”)
Nekem a problémám az, hogy most, amikor “rendbe tettek” néhány dolgot, várható, hogy ellenőrizni is fognak. “Új söprű jól söpör” És akkor nem hivatkozhatunk majd arra, hogy “semmi nem változott”, mert ugrani fognak az engedélyek.
Tényleg nem akarok vészmadár lenni, és tényleg ne legyen igazam, de nézzétek meg, hogy mennyire felpaprikázott a helyzet – eu-s ökörségek, nemzeti arcvonal stb.!
A lőporhelyzetet országosan nem ismerem. Az viszont tény, hogy Győr két lőtere közül egyiken sincs por és csapi. Ravazdot nem tudom, de oda nem járunk, mert az árak a csillagokban vannak.
Legközelebb Komáromban van por, de ott meg más problémák miatt nehézkes a dolog.
Na, én híresen sötétlátó vagyok, de ennyire sötétnek nem láttam a dolgot. Ennek oka valószínűleg az, hogy nincs gyakorlati tapasztalatom a lőterek lőporellátottságáról. De ennek fényében visszautalnék a fórumon augusztusban történt pengeváltásra, amikor igencsak ki lettek osztva azok (én is), akik a lőtéri lőpor miatt aggódtak. Merthogy minek akarunk otthon lőport tartani, hiszen a lőtéren 10%-kal drágább csak. Ezek szerint akkor nem az a gond, hogy 10%-kal drágább, hanem az, hogy nincs? Francba, a 80-ból 79 kérdést kidolgoztam már…
Örülök a vadászok sikerének, de a rendeletet olvasva meg kell állapítanom, hogy ez egy nagy pofon a sportlövőknek. Balázs mondta, hogy most ugyan csak a vadászok lőszerelem vásárlását sikerült megoldani, de sportlövők sem járnak rosszabbul, és majd legközelebb …
Ezzel szemben lépünk egyet előre és kettőt vissza:
Tényleg kedvezőbb lett, hogy gyakorlatilag minden lőtéren lehet et-fegyvert használni, és a bejelentés is egyértelművé vált. Ezzel viszont vége is az előnyöknek, és jön a feketeleves:
“4. § Az R1. 15. § (2) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Fegyver, lőszer (töltény) és lőszerelem forgalmazási tevékenység esetén]
„f) muzeális fegyver működtetéséhez szükséges lőszerelem (fekete lőpor vagy a gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőpor) csak sportlövészet folytatása céljából nyilvántartásba vett – a muzeális fegyver sportlövészeti célú használatára, illetve a lőszerelem tartására jogosult – sportegyesület kereskedelmi meghatalmazottja vagy az elöltöltő fegyver vadászati célú használatára jogosító hatósági engedéllyel rendelkező személy részére értékesíthető;”
Szóval, eddig volt egy kiskapu – a töltési engedély – amire vehettünk lőport és (néha) csapit. Bár nem volt jogilag egyértelmű, de kiskapuztunk és használ(hat)tuk. Most viszont – legalábbis szerintem – elég egyértelműen zárja ki a jogszabály a vételt is, és az esetleg töltési célra mégis megvásárolható fekete lőpor használatát is.
Ott van persze, hogy a lőtér megbízott személye. … már ahol van, illetve lesz. Eddig sem volt igazán jellemző, hogy a lőtéren vehetett az ember port és csapit, nem hiszem, hogy ezután ez változni fog, viszont a lőtérvezetők nem fogják engedni, hogy “hozott” anyaggal füstölögjünk.
Ha tényleg úgy van, ahogy értelmezem az új szabályt, akkor ez nagyjából az et-sprortlövészet végét is jelenti.
Örülnék, ha nem lenne igazam, és nagyon várom, hogy valaki megcáfoja a fentieket.
Szia Sólyomszem!
Nincs sem nagy pofon, sem két lépés vissza.
Eddig is ez volt a jogszabályban:
“muzeális fegyver működtetéséhez szükséges lőszerelem (fekete lőpor vagy a gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőpor) csak sportlövészet folytatása céljából nyilvántartásba vett – a muzeális fegyver sportlövészeti célú használatára, illetve a lőszerelem tartására jogosult – sportegyesület kereskedelmi meghatalmazottja részére értékesíthető;”
És mégis lehetett HLE-re venni a feketelőport, és ezután is lehet majd.
Az a tervem, csak sok párhuzamos dolgot is írok, hogy készen leszek mindennel, amit a források alapján ki tudok dolgozni, akkor bedobom a közösbe lektorálásra…
Csak mert a megvalósíthatósági tanulmány azt írta, hogy a gyakorlati céllövész vizsgarészen 50 méteren 15 cm-es körbe kell lőni. 3.3.3 alpont második bajusz a 12. oldalon a Füstölgő 24. számában. Nekem személy szerint jobban tetszik a 10 cm, kidolgozott tételsoromban javítom is.
Ha volna még kérdésed, nyugodtan kérdezz, nem veszem/vesszük kötekedésnek.
Azért, nem a kötekedés céljából, hanem komolyan kérdezve, én megköszönném, ha valaki leírná a 69. kérdésre a helyes választ. Mert egy forrást én találtam. De az nem olyan forrás, ami “megengedne” valamit. Az egy megvalósíthatósági tanulmány, amiben csomó olyan dolog is van, ami végül nem lett megengedve a törvény által. Ez persze nem zárja ki azt, hogy én nem néztem át minden forrást. Tényleg köszönöm előre is.
Ja, lesz még más kérdésem is majd.
Szia Hassan,
https://kapszli.hu/az-eloltolto-fegyveres-loveszet-alapjai-32-az-eloltolto-fegyver-belovese/
“Ha a cél vadászat, úgy 50 méteren elfogadható a 9-es szórás is. ”
A válaszok közül az lesz a helyes, ami a 10 cm-hez a legközelebb lesz.
Nagyon örülök. Érdeklődéssel várom a vizsga időpontot (ezek szerint újra kell vizsgázni :) )
Tárolóhelyem van, a többi papírmunka :)
Köszönjük meg az erőfeszítéseket amiket az ügyben tettek a srácok :)
Még nem vagyunk a végén, de nagyon szívesen!
Szia Feri!
Szerintem a szóbelin csak a következő részletességre lesz szükség például:
“Vtv: meghatározza, hogy vadászni csak vadászjegy birtokában szabad, min .45-ös, legalább 45 cm csőhosszúságú elöltöltővel, és csak egyéni vadászatra lehet használni a puskát. Vadászat közben az engedélyt magunknál kell tartani, és a rendőr, a hivatásos vadász vagy a tájegységi fővadász kérésére felmutatni.”
Nem hiszem, hogy megkérdeznék, hogy a fegyvertörvény szerint ki NEM kaphat engedélyt. Ha mégis, akkor ez a helyes válasz:
“aki büntetett előéletű, vagy aki büntetlen előéletű, de büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerősen megállapította a 2013. június 30-ig hatályban volt, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1978. évi IV. törvény) X. fejezetében meghatározott állam elleni bűncselekmény, XI. fejezetében meghatározott emberiség elleni bűncselekmény, emberölés, erős felindulásban elkövetett emberölés, öngyilkosságban közreműködés, 170. § (2)-(4) és (6) bekezdése szerinti testi sértés, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, kényszerítés, emberkereskedelem, 174/B. § (2) bekezdés a) pontja szerinti közösség tagja elleni erőszak, 175. § (3) bekezdés g) pontja szerinti személyi szabadság megsértése, 175/A. § (2) bekezdés b) pontja szerinti emberrablás, illetve 176. § (2) bekezdés b) pontja, (3) és (4) bekezdése szerinti magánlaksértés, 176/A. § (2) bekezdése szerinti zaklatás, erőszakos közösülés, szemérem elleni erőszak, 207. § (3) bekezdés b) pontja szerinti kerítés, 218. § (3) bekezdés b) pontja szerinti embercsempészés, XV. fejezet V. címében meghatározott hivatalos személy elleni bűncselekmény, 242/B. § (3) bekezdése szerinti hatóság eljárásának megzavarása, 259. § (1)-(3) bekezdése szerinti közveszélyokozás, 260. § (2) bekezdése szerinti közérdekű üzem működésének megzavarása, terrorcselekmény, 261/A. § (3) bekezdése szerinti nemzetközi gazdasági tilalom megszegése, légijármű, vasúti, vízi, közúti tömegközlekedési vagy tömeges áruszállításra alkalmas jármű hatalomba kerítése, visszaélés robbanóanyaggal vagy robbantószerrel, visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel, visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetve kettős felhasználású termékkel, bűnszervezetben részvétel, visszaélés radioaktív anyaggal, visszaélés nemzetközi szerződés által tiltott fegyverrel, 266/B. § (2) bekezdés első fordulata szerinti állatkínzás, 271. § (3) bekezdése szerinti garázdaság, 273. § (2) bekezdése szerinti önbíráskodás, visszaélés kábítószerrel, visszaélés kábítószer-prekurzorral, visszaélés új pszichoaktív anyaggal, rablás, 322. § (1) bekezdés b) pontja szerinti kifosztás, zsarolás, 324. § (4) bekezdés c) pontja szerinti rongálás, 327. § (2) bekezdés a) pontja vagy (3) bekezdése szerinti jármű önkényes elvétele, 343. § (2) bekezdés a) pontja, (4) és (5) bekezdése szerinti szökés, 355. § (2) bekezdés a) pontja szerinti elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak, 363. § (1) bekezdés b) pontja szerinti harckészültség veszélyeztetése elkövetése miatt,
bb) a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) XIII. Fejezetében meghatározott emberiesség elleni bűncselekmény, XIV. Fejezetében meghatározott háborús bűncselekmény, emberölés, erős felindulásban elkövetett emberölés, öngyilkosságban közreműködés, 164. § (3)-(6) és (8) bekezdése szerinti testi sértés, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, kábítószer-kereskedelem, kábítószer birtoklása, kóros szenvedélykeltés, kábítószer készítésének elősegítése, kábítószer-prekurzorral visszaélés, új pszichoaktív anyaggal visszaélés, 190. § (2) bekezdés c) pontja szerinti emberrablás, emberkereskedelem, 194. § (2) bekezdés e) pontja szerinti személyi szabadság megsértése, kényszerítés, szexuális erőszak, 200. § (4) bekezdés c) pontja szerinti kerítés, 216. § (3) bekezdés a) pontja szerinti közösség tagja elleni erőszak, 221. § (2) bekezdés b) pontja vagy (3)-(4) bekezdése szerinti magánlaksértés, 222. § (2) bekezdése szerinti zaklatás, orvvadászat, orvhalászat, radioaktív anyaggal visszaélés, nukleáris létesítmény üzemeltetésével visszaélés, atomenergia alkalmazásával visszaélés, XXIV. Fejezetében meghatározott állam elleni bűncselekmény, 279. § (3) bekezdése szerinti hatósági eljárás megzavarása, XXIX. Fejezetében meghatározott hivatalos személy elleni bűncselekmény, terrorcselekmény, terrorcselekmény feljelentésének elmulasztása, terrorizmus finanszírozása, jármű hatalomba kerítése, bűnszervezetben részvétel, 322. § (1)-(3) bekezdése szerinti közveszély okozása, 323. § (2) bekezdés a)-b) pontja vagy (3) bekezdés a)-b) pontja szerinti közérdekű üzem működésének megzavarása, robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés, lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés, nemzetközi szerződés által tiltott fegyverrel visszaélés, 327. § (3) bekezdése szerinti nemzetközi gazdasági tilalom megszegése, haditechnikai termékkel vagy szolgáltatással visszaélés, kettős felhasználású termékkel visszaélés, 339. § (2) bekezdése szerinti garázdaság, 353. § (3) bekezdés b) pontja szerinti embercsempészés, 368. § (2) bekezdése szerinti önbíráskodás, rablás, 366. § (1) bekezdés b) pontja szerinti kifosztás, zsarolás, 371. § (4) bekezdés c) pontja szerinti rongálás, 380. § (2) bekezdés a) pontja vagy (3) bekezdése szerinti jármű önkényes elvétele, 434. § (2) bekezdés a) pontja vagy (3)-(4) bekezdése szerinti szökés, 445. § (2) bekezdés a) pontja szerinti elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak, 454. § (1) bekezdés b) pontja szerinti készenlét fokozásának veszélyeztetése elkövetése miatt, vagy
olyan bűntett miatt, amelyet bűnszervezet keretében követett el,
szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, ötévi vagy azt meghaladó végrehajtandó szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított nyolc évig, szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet el nem érő végrehajtandó szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított öt évig, szándékos bűncselekmény miatt kiszabott közérdekű munka vagy pénzbüntetés esetén a mentesítés beálltáig, szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés esetén a mentesítés beálltától számított négy évig”
De komolyra fordítva: tehát ha megkérdezik, hogy az Ftv. szerint ki nem kaphat engedélyt, akkor az a jó válasz, hogy aki kiskorú, cselekvőképtelen vagy büntetett előéletű.
Üdv és gratulálok a leendő elöltöltős vadászoknak.Viszont a sportlövőknek nem érzem a “kedvező”változást,mert csak kelleni fog egy engedély hogy használni tudjuk a vasakat.Másrészt a por és csapi tartással még mindig kiskorúak èrzem magam holott “kiscsivel”többet használunk mint akik vadásznak.Egy kérdés:A sport célú engedélyt kifogja kiállítani és mennyiért?
Üdv:Jani
S.C!
Kidolgozott tételeket felteszed?
Üdv: F.
Szia Feri!
S.C. vasárnapig Csehországban van, de szerintem a cikksorozatból összeszedhető minden.
Szia Sanyi!
Nem az anyag/vizsga érdemi részétől félek én! (Évek óta pazarolom a fekete lőport) De amikor olvastam, hogy a bizottság két tagját a rendőrség adja, őszülni kezdtem erősen! Sajnos náluk a paragrafusok/rendeletek pontos tartalma (hol a mondatban a vessző ) a lényeg – és ez nem annyira jó. Csak szerettem volna egy általuk is elfogadható válasz sort látni.
(Aztán lehet, hogy csak pánikolok, a pontos szöveg, hogy ők jelölik ki a két tagot – akár hozzáértők is lehetnek a bizottságban.)