A huszár csapatnem tűzfegyverei az 1848-49. évi szabadságharcban

Éppen 175 éve, 1849. március 28-án nyújtotta be Vetter Antal lemondását, ami lehetővé tette Görgei számára, hogy megbízott főparancsnokként táborkarával kidolgozza és megindítsa a dicsőséges tavaszi hadjáratot, melyben a frissen létrehozott,  megerősített magyar honvédség képes volt megverni Európa egyik legerősebb szárazföldi haderejét. Erre emlékezve foglaljuk össze, milyen tűzfegyverekkel harcolt a huszár.

A gyutacsos fegyverek bevezetése tekintetében a gyalogság elsőbbséget élvezett, így a lovasság nagytöbbsége a szabadságharc során még kovaköves fegyverekkel küzdött. Báró Vincenz Augustin táborszernagy ugyan már 1841-ben elkészítette a gyutacsos lovassági tűfegyverek mintadarabjait, 1844-ben pedig szabályzatba is foglalták azokat, a nagy arányú átfegyverzés csak az 1850-es évek elején kezdődött meg. Kisebb mennyiségben ugyanakkor megjelenhetett gyutacsos fegyver – így az Augustin lakatos gyutacsos pisztoly is – a csapatoknál, hiszen a tényleges rendszeresítést mindig hosszas csapatpróbák előzték meg. Ez lehet az oka annak, hogy a magyar nemzetőr lovasságnak is ezt javasolták inkább: „Az Augusztin (sic!) féle gyutacsos pisztolyok igen ajánlandók, mivel a lökupakosak lovaglás közben könnyen elsülhetnek, valamint mozgásban s nagy hidegben a lökupakot nehezen lehet feltenni.” (A Magyar Nemzeti Őrseregnek Kötelező Szabályai. Pest, 1848. IV. Füzet: A lovasnemzetőrsereg oktatás-szabályai. 8. o.)

A gyutacsos – kémiai gyújtású – fegyverek megbízhatóbbak voltak a korábbi kovás fegyvereknél, hiszen kevésbé voltak érzékenyek az időjárásra, vagy az acél és kovakő által adott szikra kiszámíthatatlanságára.

Minden lovas csapatnem esetében a szabályzatok pontosan meghatározták, hogy milyen típusú tűzfegyverrel és hány tölténnyel kell rendelkezzen a katona. A tűzfegyverrel egyik legjobban felszerelt katona a huszár volt, minden egyes legény felszereléséhez egy pár lovassági pisztoly és egy sima csövű karabély, vagy egy huzagolt kurtály tartozott.

A lovassági pisztoly

A szablya után a huszár második legfontosabb fegyvere a pisztoly volt. Könnyebb, kisebb, mint a karabély, így kényelmesebben volt kezelhető lóháton. A lovas katona pisztolyát elsősorban jelzésre, önvédelemre és csatározásra használta. Leghasznosabb abban az esetben volt, amikor a katonát több ellenség üldözte, vette körbe. Csatározásra ugyanakkor csak korlátozottan volt alkalmas kis lőtávolsága miatt. A fegyver annyira pontatlan volt, hogy lóhátról maximum 15 lépés (11,25 m) távolságra volt érdemes lövést leadni. A huszár békében 8, háborúban 12 pisztolytöltényt kapott pisztolyaihoz, valamint 4 db kovakövet.

A lovasági pisztoly 1852-ig azonos űrméretben készült, mint a gyalogos puska, vagyis a cső űrmérete 17,6 mm, a bele való lövedék átmérője pedig 15,9 mm volt (1 bécsi font ólomból 23 db azonos méretű ólomgolyót lehetett készíteni). Az 1840-es években még mind a kovás, mind a csappantyús (gyutacsos) lakatszerkezettel szerelt változatok szolgálatban álltak. A kovás változat esetében a lőportöltet 1 Quintel (4,38 g), míg a csappantyús változat esetében 7/8 Quintel (3,83 g) muskétalőpor volt. A vaktöltény lőportöltete 1,5 Quintel (6,56 g) volt.

A lovassági karabély

A sima csövű karabéllyal szerelték fel 8 fő kivételével a huszárszázad teljes legénységét. A karabély a csatárharc és a zárt harcrendű védelem fegyvere volt elsősorban. Alkalmas volt arra, hogy a támadó ellenséges lovasság sorait megbontsa, de nagyszerűen megfelelt azokra az esetekre is, amikor a lovas katonának lóról szállva kellett harcolnia. Használták a karabélyt támadásra is, hogy az ellenséges harcrendet a kézitusa előtt meggyengítsék, de ennek csekély hatékonysága miatt az osztrák lovasság tisztjei ennek alkalmazásától ódzkodtak, mivel csak időveszteséget jelentett a hidegfegyverekkel végrehajtott roham előtt. A szabályzat szerint lóhátról engedélyezett legnagyobb lőtávolság 60 lépés (45 m) volt, ugyanakkor célzási instrukciót még 150 lépésre is megfogalmazott a szabályzat. Ezen a távolságon a lövedék még képes volt halálos sebet ejteni, ugyanakkor, ha vastag gyapjút, vagy bőrfelszerelést ért a találat, elveszíthette erejét a golyó. Minden karabéllyal felszerelt lovaskatona békében 12, háborúban 20 töltényt kapott javadalmazásként.

A lovassági karabély űrmérete (17,6 mm) megegyezett a gyalogsági puska űrméretével. Lövedéke ugyan az a 15,9 mm-es, 24 g tömegű ólomgolyó volt, melyet papírtöltény formájában töltöttek a csőbe. A csappantyús karabély tölténye 1 5/8 Quintel (7,11 g), míg a kovás karabély tölténye 2 Quintel (8,75 g) muskétalőport tartalmazott. A vaktöltényeket ½ Quintel (2,19 g) lőporral töltötték.  Minden karabéllyal felszerelt lovaskatona békében 12, háborúban 20 töltényt kapott javadalmazásként.

A lovas kurtály

Minden huszárszázad 8 legényét szerelték fel lovas kurtállyal. Ezek a rövid csövű huzagolt tűzfegyverek jóval nagyobb találati pontosságra voltak képesek, mint a sima csövű lovassági pisztolyok és karabélyok. Hatékonyságuk megközelítette a vadászkurtályok pontosságát. Állítható irányzékuknak és pontosan illeszkedő lövedéküknek köszönhetően akár 150 lépés (112,5 m) távolságig lehetett velük hatékony lövést leadni lóhátról. Békében 12, háborúban 20 töltény volt a kurtályos huszárok javadalmazása. Töltése a flastromba csomagolt golyó miatt körülményesebb volt, így a tűzgyorsaság kisebb volt, mint a pisztoly, illetve a karabély esetében.

A 7 pont 3 vonás (15,73) mm űrméretű cső 8 huzaggal rendelkezett, mely spirálja a teljes csőhossz alatt 3/8-ot fordult (1066 mm-en tett meg egy teljes fordulatot). A csőbe illeszkedő golyó űrmérete 15,37 mm (1 bécsi font ólomból 26 egyforma űrméretnek megfelelő golyó készíthető). A lövedék 2 ponttal (0,37 mm) volt kisebb a csőnél. Ez jóval szorosabb illeszkedés, mint a gyalogos fegyverek esetében, ugyanakkor kevésbé szoros, mint a hasonlóan huzagolt vadászkurtályok esetében. A kovás kurtály töltete 5/4 latos (21,88 g, 15,37 mm) flastromba csomagolt golyó volt, melyet 1 ¼ Quintel lövészlőpor töltettel lőttek ki.

A fegyverről itt írtunk részletesebben!

A huszár lőkiképzése gyalog kezdődött, így kiküszöbölhető volt a ló nyugtalansága miatti hiba. Fontos volt ez ugyanakkor azért is, mert a huszárnak lóról szállva is tudnia kellett harcolni szükség esetén. A karabélyokat kezelni kellett tudniuk kétkezes puskatartással, de fél kézzel is, pisztolyfogással. Bármely tűzfegyverét is használta a huszár, a szablya minden esetben jobb csuklóján függött a fegyver betöltése és kilövése során.

A fotón látható 1798 M lovaskurtály és 1798 M lovassági karabély a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Korai Lőfegyver gyűjtemény tulajdona, leltári szám: 2024.2.1.

Németh Balázs, 2023. március 28.