Az 1848-49. évi szabadságharc huzagolt csövű lovas kurtályai

A lovasság tűzfegyvereinek nagy többsége a szabadságharc idején még kovás rendszerű volt, mivel a gyalogság átfegyverzését fontosabbnak látta a hadvezetés. A dragonyos, svalizsér, huszár és dzsidás századok 8-8 katonája egy igen különleges fegyvert is kapott pisztolypárja mellé, a huzagolt csövű lovaskurtályt (Kavalleriestutzen). A szabadságharc folyamán ez a típus megjelenhetett kovás, kapszlis és gyutacsos lakatszerkezettel is.

A fegyver 15,73 mm űrméretű csöve 8 huzaggal rendelkezett, mely spirálja a teljes csőhossz alatt 3/8-ot fordult (1066 mm-en tett meg egy teljes fordulatot). A csőbe illeszkedő golyó űrmérete 15,37 mm volt, a csőfal és golyó közötti hézagot kenőanyaggal átitatott szövetdarab – a háromszögletű flastrom – tömítette. A töltény lőportöltete, mely 12 darabos csomagolását piros kereszttel jelölték meg, 1 ¼ Quintel (5,47g) lövészlőpor töltetet tartalmazott. Ez finomabb szemcseméretű, jobb minőségű lőpor volt, mint amit a sima csövű fegyverek töltényébe töltöttek. A csappantyús lakattal szerelt kurtály tölténye ellenben csak 1 Quintel (4,38 g) puskaport tartalmazott, mivel e típusok esetében már nem volt szükség a fegyver felporzására. Békében 12, háborúban 20 db töltényt kapott minden huszár.

A fegyver magasságban állítható nézőkével rendelkezett, mely lehetővé tette, hogy a sima csövű karabély lőtávolságának külső határán túl is eredményes legyen a huszár. A nézőke alapirányzékkal (Standvisir) és felhajtható lapkával (Klappvisir) rendelkezett, 300 lépés (225m) távolságig adott a szabályzat célzási segédletet a fegyverhez. A szabályzat ugyanakkor rögzítette azt is, hogy lóhátról a maglövés (150 lépés, 112,5 m) távolságán túl lövést leadni nem szabadott.

Célzási pont

Altestre Mellkasra Fejre A fejfedő legmagasabb pontjára
Távolság lépésben
Alapirányzék 60 (45 m) 100 (75 m) 140 (105 m) 200 (150 m)
Lapka 160 (120 m) 200 (150 m) 240 (180 m) 300 (225 m)

A lovas kurtály pontossága közelített a vadászság huzagolt lőfegyvereihez így változatos feladatokra volt alkalmas. A nyitott rendű csatárharc megvívására ez volt a huszár legjobb eszköze. A fegyver előállítása ugyanakkor költséges volt, míg egy sima csövű karabély csak 8 ezüst forint 55 krajcárba került, addig a lovas kurtály ára 12 ezüst forint és 38 krajcár volt. A fegyver tűzgyorsasága alacsonyabb volt a szorosan illeszkedő flastromba csomagolt golyó miatt.

A lovas katonák tűzfegyveres kiképzése mindig lóról szállva kezdődött, mely során elsajátították a töltés, célzás és lövés alapfogásait. Ez leginkább egyéni gyakorlatok során volt hatékony. Ha a mozdulatokat már megfelelő biztossággal hajtotta végre a katona, azokat gyakorolni kellett úgy is, hogy a szablya a jobb csuklón függött, hiszen harcban jellemzően így kellett kezelni a tűzfegyvereket.

Különösen fontos volt, hogy a céllövészetet lovon is gyakorolják, mivel a folyamatosan mozgó ló igen megnehezítette a pontos lövés leadását. Ugyanakkor a korabeli vélekedés szerint a tűzfegyverekben rejlő lehetőségeket a lovasság nem tudta megfelelően kihasználni, mivel a hadi lovakat nem szoktatják eléggé hozzá a tűzfegyverek hang- és fényhatásaihoz, másrészt pedig a lovas katonák is idegenkednek a lövöldözéstől.

A hatékonyabb tűzfegyverhasználat érdekében lónak és lovasnak együtt kellett gyakorolni lehetőleg egyéni alkalmakkor. Ezek során szigorúan tilos volt az állatot büntetni. Különös összhangot kellett a pontos lövéshez találni. A katonának nem csak lélegzetét kellett célzás közben visszatartani, hanem figyelemmel kellett lenni a ló mozgására, meg kellett találni azt a pillanatot, amikor a ló nyugodt, és akkor sütni el a fegyvert.

Haladás közben nem javasolta a szabályzat lövés leadását, kizárólag akkor, ha a lovas az előtte haladó célt üldözi és egy vonalon mozog azzal. De a találat esélye ekkor is csekély volt. Minden más esetben a szabályzat szerinti eljárás az volt, hogy a lovas előrevágtat és álló helyzetből adja le a lövést.

A kurtállyal történő céllövészet során nem csak a hagyományos puskatartással, hanem egykezes tartással is kellett lövést leadni. E fegyvereket úgy alakították ki, hogy szükség esetén pisztolyként is kezelhetőek legyenek. Ezt segítette, hogy a fegyver tömegközéppontja közel volt az agynyakhoz. Félkezes tartásra két lehetőség adódott: a tusa befogható volt a jobb hónalj alá, de a fegyver pisztolyként is célozható volt, ebben az esetben a jobb kart előre kellett nyújtani enyhén hajlított könyökkel.

A fotón látható 1798 M lovaskurtály a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Korai Lőfegyver gyűjtemény tulajdona, leltári száma: 2024.2.1.

Németh Balázs, 2024. március