Ismét észszerűsödött a fegyvertartás jogi háttere
Április 15.-étől hatályos az a már kihirdetésre került kormányrendelet-módosítás, mely eddig nem létező új jogintézményt vezet be a magyar fegyverjogba.
Az “Üres Engedély” fogalma azt takarja, hogy aki a lőfegyvertartás összes követelményével rendelkezik, attól ne vonják be azonnal a tartási engedélyt, ha valamiért ideiglenesen nem rendelkezik abba bejegyzett lőfegyverrel. Eddig ilyen esetekben a teljes eljárást nulláról kellett kezdenie. Az ÚJ jogintézmény alapján ha az engedélyes elidegeníti az összes lőfegyverét, akkor 120 napig az engedélye megmarad, és addig a korábban bejegyzett fegyverekre vonatkozó jogosultság alapján újból vásárolhat/jegyeztethet be újabb lőfegyvert újabb bürokratikus vesszőfutás nélkül!
A jelenlegi Fegyverügyi Egyeztető Fórum a jogi szabályozás ezen módosításában számos olyan javaslattal élt, melyek bekerültek a végeleges normaszövegbe, de az egész koncepció alapja még az előd FCB 2012-es fegyvertörvény-javaslatában jelent meg először. Tehát 7 év alatt realizálódott ez a felvetés, ezúton köszönjük a jogalkotónak a folyamatban való részvétel lehetőségét!
57/2019. (III. 18.) Korm. rendelet
a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendeletnek a lőfegyver tartására jogosító hatósági engedélyek visszavonásával összefüggő módosításáról
A cikk forrása: http://www.kaliberinfo.hu
Na végre!!!! Ez a módosítás úgy hiányzott, mint egy falat kenyér :) Akit ismerek és vadászik teli van a szekrény puskával. De ha valaki nem a rongyrázás miatt csinálja, annak is van legalább egy sörétes meg egy golyós,és nagy valószínűséggel meg tudja oldani, hogy nem egyszerre cseréli le a CZ-t Blázerre, meg a Bajkált Pedersolira (de ha egyszerre történne is a csere, nehogymár az a pár 10-ezer hiányozzon, mert akkor nem vadászni kell, hanem összehúzni a gatyaszíjjat).
Apropó ésszerűsödött a fegyvertartás jogi háttere: mi újság az elöltöltős lövészek otthoni lőportartásáról?
Csakugyan, mit tettek a rómaiak értünk? :)
De természetesen igazad van, a lövészek részéről teljesen jogos az igény, hogy bizonyos feltételek teljesítése esetén tarthassanak otthon feketelőport és csappantyút. A lőszertöltő vonal és az elöltöltő fegyverek vadászati célú felhasználása is bejáratott megoldás, ezzel nem azt akarom mondani, hogy ezek kiváltanák a lövészeti célú tartást, hanem azt, hogy ezek a jogintézmények is jól demonstrálják a jogalkotó felé azt, hogy nem kell félni a legális tartási lehetőségek bővítésétől. Rajtunk nem fog múlni, az biztos! Csak sajnos a jogalkotás egy olyan terep, ahol egy kérés vagy igény jogossága messze nem garancia a sikerre, a gyors sikerre meg pláne. Jókai írja az alábbit a Barátfalvi levita című regényében, igaz, hogy nem a jogalkotásról, hanem a perekről, de ugyanúgy igaz a jogalkotásra is:
“a prima instantiánál az edictalis citatio, currentatio, desertio után következnek az inquisitiók, amik több vármegyékre kiterjednek, a praesidialisok, a confrontatiók, benevolisatiók, authenticatiók, a replicák, a duplicák és triplicák, az exceptivák, az ubicatiók, az alibik, a juramentumok, a juridicus disputák a competentia fori fölött, azután következnek az apelláták törvényszék, curia, tabula septemvirálishoz, accidentaliter a novisatio, eventualiter a suprema gratia, hát ez mind összevéve eltarthat úgy huszonöt-harminc esztendeig.”
De mondom, rajta vagyunk.