Girardoni szélpuskája
Bartholomäus Girardoni ismétlő kovás puskájának csőfar zárolása nem volt azonban megoldható, így komoly veszélyt jelentett, ha a lövés lángja visszafújt és elérte a tusában lévő portartót. Girardoni vesztét is saját fegyvere okozta, bal kezét egy ilyen szerkezetű fegyver robbanása során veszítette el.
A fegyver biztonságosabbá tétele érdekében kísérletezett a lőpor kiváltásával. Olyan hajtóanyagra volt szüksége, mely nem robbant fel akkor sem, ha a fegyver visszafújt. Erre a célra sűrített levegő energiája kézenfekvő lehetőséget kínált. A szélpuska a korszak egyik leginvenciózusabb lőfegyvere volt. A sűrített levegőt egy vas palack tartotta, melyet egy pumpa segítségével kelett feltölteni. Girardoni fegyvere esetében a tárolt nyomás 40 lövésre volt elegendő, de ebből csak az első 20-30 rendelkezett azonos erővel. A 13 mm űrméretű fegyver hatékony lőtávolsága 150 lépés volt, és meglehetősen pontos volt a huzagolt csőnek köszönhetően. A légtartály cserélhető volt, a katona 2-4 feltöltött darabot tárolt táskájában. A fegyver a kor színvonalához képest elképesztő tűzgyorsasággal bírt, fél perc alatt 20 lövést volt képes leadni a képzett katona. A tűgyorsaságot a fegyver jobb oldalán lehelyezett 20 golyót befogadó tár biztosította. A golyókat mindne lövés után egy rugós tolattyúval lehetett a csőfarhoz tolni.
A fegyver rendszeresítését Rouvroy altábornagy javasolta II. Józsefnek, aki 1780-ban rendeletben fogadta el a hadi használatra meglehetősen alkalmasnak tartott fegyvert. Minden vadászcsapat 4 katonáját szerelték fel a fegyverrel, valamint 1790-ben a kezdeti sikereken felbuzdulva egy további 1313 fős tiroli mesterlövész egységet. A szélpuskás katonákat kis csapatokban alkalmazva együtt vetették be, és már igen korán kivívták a francia katonák ellenszenvét. Pusztító tüzükkel már az itáliai hadjárat során találkozott Napóleon, aki olyannyira lovagiatlan fegyvernek tartotta az új találmányt, hogy az elfogott tiroli szélpuskásokat azonnal kivégeztette. A meghibásodásra hajlamos, bonyolult szerkezetű fegyvereket 1815-ben kivonták a hadrendből.
Németh Balázs
Szenzációs ez a fegyver és tartozékai. Nem kell hozzá lőporgyár, kint a vadonban bármikor “tűzkész”, csendes, gyors, az üzemanyag nem ázik el , az adott helyszínen bármikor újratölthető, stb.!
Az ilyen videók nézésekor mindig eszembe jut: Tulajdonképpen mi a bánatot találtunk fel az elmúlt pár száz évben?:-))
A tűzfegyver történet oktatást én is úgy kezdem mindig a hallgatóknak, hogy meglátják majd, 1890-ig gyakorlatilag mindent kitaláltak, amit ma használunk. Azóta csak hegesztgetjük a meglévőt. :)
Az a jó!
Replikáról sajnos nem tudok, de ha van is sanszos, hogy valóban vastagon 7,5J felett lesz.
Szinte biztos, hogy 7,5 felett lenne, mint ahogy majdnem az összes nyugatról érkező légpuska, csak itthon, vagy kérésre a gyárban butítják le őket.
Természetesen már szétszedtem a saját pcp-met ami a gyártó honlapján 27-37 joule energiával kerül gyártásra, és még csak a látszatra sem adnak, hogy “gyári”nak nézzen ki minden: a rugó el van csípve, a rugóerő szabályozására szolgáló acél csavar meg bele van szakítva az aluminiumház menetébe.
Tehát ilyesmi módszerrel bármilyen CO2, PCP, vagy letörősből lehet bármilyen gyenge “izét” csinálni :)
Régi szakkönyveim tesznek róla említést pár sorban, nagyon örülök, hogy itt is felbukkant, és erre most nagyon rápörögtem, pláne, hogy más videókban full replika változatokat mutatnak.
Tehát a kérdés az: tudtok ilyet szerezni? Igaz kicsit nevetséges lesz majd ekkora kaliberű “PCP” puskát 7,5 joule alá tornászni itt banánisztánban. Persze replikában az sem kizárt gyártják kisebb kaliberben is, és akkor egy értékelhető kezdősebességgel lehet örömködni vele.
A fegyverekkel foglalkozó jogszabályok változásit, a jelenlegi felfogó képességem folytán meglehetősen nehéz napra készen értelmezzem. Azt azonban le kell szögezzem, hogy amely fegyver, az 1780-as évben rendszeresítésre került, az igencsak muzeális fegyvernek tekinthető. A Girardoni féle szélpuskának, sem csappantyúra, sem lőporra nem volt szüksége a lövedék célba juttatásához.
Ezek alapján nem hinném, hogy a 7.5 jule torkolati energia korlátozás, ugyan úgy vonatkozna rá, mint a szabadon tartható légfegyverekre. Szerintem szabadon tartható. Arra azonban nem mernék mérget venni, hogy tíz igazgatásrendészeti előadó anyukájából kilenc ezt ajánlaná. A nem kívánt mellékhatások el kerülésért, kérd ki jogi tanácsadód véleményét!
Sajnos mivel légfegyver és 7,5 J felett van, nem kérdés, hogy engedélyköteles-e… ebből a szempontból tök mindegy mikor gyártották/rendszeresítették.