Frommer 37M videó
Régi tervem volt, hogy készítek egy filmecskét a 9 mm Browning Short űrméretű 2. világháborús magyar tiszti pisztolyról, a Frommer 37 M-ről. A 7,65-ös Mod. P37 változattal jó pár éve versenyzem, de hát azért az mégiscsak Luftwaffe pisztoly, ideje volt a kilences Frommerrel is próbálkozni.
A fegyver történetét Porkoláb Péter lövésztársunk igen részletesen megírta, így aki bővebben ismerkedni szeretne a témával, kövesse ezt a linket!
A 9mm Browning Short változat egyébként meglehetősen jól teljesített. Modern sportlövész szempontból a következő hiányosságait láttam:
1. Az irányzékok nagyon kicsik, borzasztó nehéz megtartani az irányzékképet, ha egyáltalán megtalálja azt a lövész.
2. A tárkioldó a markolat alján van, amely nyitásához a gyönge kéz is kell. A taktikai tárcsere itt nem igazán jöhet szóba a mai elképzelések szerint.
3. A markolat dőlésszöge túl közel van a 90 fokhoz, vagyis olyan a fegyver érzete, mintha a cső folyamatosan le akarna billenni.
4. A 9 mm Br. Short lőszer ma már igen gyöngécskének számít mind szolgálati, mind önvédelmi célra. Torkolati energiája nem igazán éri el a 300 J-t, miközben a 9mm Luger 400-500 J közt mozog.
Persze a 37M pisztolyt nem sportlövészeknek tervezték, és nem ma. Igazság szerint ha az irányzék modernebb lenne egészen jó kis önvédelmi stukker lehetne, mivel egyébként igen lapos és könnyű kis jószág ez.
Szia Poresz! Köszi az infókat! Azt hiszem fel kellene vállalnod, hogy a fellelhető levéltári anyagokat újrafeldolgozva megírd a FÉG történetét… Mit gondolsz?
Igazán megtisztelsz és örömmel elvállalnám, de segítségre lesz szükségem. Félek, szakmán kívüliként, nem-történészként olyat adok ki a kezem közül, amihez hasonlókkal tele az internet és a könyvesboltok.
Mindenesetre ma már rendezgettem az itthoni anyagaimat, a többit pedig megbeszélhetjük.
Nem kell ahhoz történésznek legyél, hogy ipartörténeti kutatást végezz! A történelmi tartalmat majd segítek beleönteni. ;)
Még annyi kiegészítést tennék, hogy az utolsó önálló magyar öntöltő pisztoly fejlesztés a FÉG R78 volt – annak idején sajnos én is elkövettem azt a hibát, hogy Walther PP másolatnak neveztem más bőrben.
Szerény véleményem szerint a Frommer 37M önvédelmi célra közel alkalmatlan a biztonságos tűzkészen viselhetőség hiánya miatt.
Már a kortársak kritizálták a Frommer pisztolyok kisméretű kakasait, tovább súlyosbítva a leeresztett kakas megfeszítésével járó időveszteséget. Árnyalatnyival gyorsabb lehet cső alá töltve hordani és szükség esetén töltőfogást végezni, de gyakorlás nélkül a stressz még mindig ellenünk dolgozik – egyáltalán szokás volt annak idején önvédelmi fegyverrel gyakorolni? Még nem olvastam-hallottam olyan emberről, aki csőre töltve, megfeszített elsütőszerkezettel, rövid elsütőbillentyű úttal, csak a markolatbiztosítóban bízva hordott volna fegyvert: mindenesetre nem tűnik túl biztonságosnak, illetve kérdés, hogy mennyiben mítosz a folyamatosan megfeszített kakasrugó kigyengülése.
Igazából jó lenne tudni, hogy a kortársak milyen módon viselték ezeket a pisztolyokat. A csendőrök-rendőrök-katonák hordmódjára a kezelési utasításokból és szolgálati szabályzatokból lehet következtetni, de a civilekére…
A revolverező elsütés lehetősége fájóan hiányzik, gyakorlatilag az 1929-ben megjelent Walther PP már tervezése pillanatában elavulttá tette.