Elöltöltő fegyverek vadásznapokon
Nyitókép szövege: kéziágyúval lőni teljesen értelmetlen dolog, de a mókafaktor bizony a csillagos égig ér.
Keszthely
A szombati napot a keszthelyi II. Festetics Trófeaszemlének szenteltük, mely keretében egy közel egy órás előadást tartottunk Pólik Sándor barátommal, a szövetség főtitkárával az elöltöltő vadászfegyverek fejlődéstörténetéről, valamint modern kori vadászati felhasználhatóságukról. Az érdeklődők nagy örömére hagyományőrző puskatöltetekkel meg is szólaltattuk a vasakat, a kéziágyútól kezdve a a csappantyús puskákig.
A keszthelyi vadászati múzeum, valamint a Festetics kastély egyébként nagyszerű családos programot kínál. A múzeum pazar környezetben, kimagasló igényességgel mutatja be Windisch-Gratz Ferenc József, Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán, dr. Szederjei Ákos, Dózsa György és Hidvégi Béla trófeáit. A kiállítás szerves része a Lakatos Ferenc gyűjteményére alapuló vadászati műtárgy gyűjtemény, mely pazar keréklakatos, kovás, csappantyús vadászpuskákat, szarvaskéseket, dísztárgyakat, Széchenyi Zsigmond vadászpuskáját és Kittenberger Kálmán ereklyéit is tartalmazza.
Persze a kiállítást nem csak felnőtteknek érdemes megtekinteni. A gyerkőcök biztosan rengeteg időt töltenek majd a vasútmodell kiállításon, s akár a kerti kisvasútra is felülhetnek, melyet igazi miniatűr gőzmozdony vontat.
A Festetis kastély is páratlan programot kínál. A gyönyörűen felújított, karban tartott kastély műtárgy gyűjteménye sok-sok óra elfoglaltságot ígér. Külön fel szeretném hívni figyelmeteket a Festetics könyvtárra, mely 80.000 db antik könyvet tartalmaz. A könyvek nem csak műtárgyak, hiszen kutatói engedéllyel igazi könyvtárként is használhatjuk az intézményt.
A kastély tőszomszédságában található Asbóth Sándor szülőháza. Nem mehettünk el úgy Keszthelyről, hogy a magyar elöltöltő fegyveres lövészek nevében nem helyezünk el koszorút a szabadságharc és az amerikai polgárháború hősének emléktáblájánál.
Gödöllő
Vasárnap a gödöllői vadásznapot vettünk rész. Az idén 6. alkalommal megrendezett esemény főszervezője Ambrózy Árpád volt, a Magyar Vadászíjász Egyesület elnöke, az elöltöltő fegyveres lövészet és vadászat régi barátja. A szakmai program szerves része volt a hagyományos vadászati módokat bemutató kiállítás, mely keretében az íjászok, solymászok, agarászok, kutyás utánkeresők és természetesen mi, majdani elöltöltő fegyveres vadászok mutattuk be vadászati módunkat képekkel, műtárgyakkal, tárlatvezetéssel.
A nap megnyitóján is szót kapott az elöltöltő fegyveres vadászat, hiszen Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere egy eredeti közép európai elöltöltő vadászpuskából adta le az esemény hivatalos megnyitását jelző díszlövést – természetesen szövetségünk hathatós segítségével.
A nap bővelkedett az érdekes, látványos bemutatókban. Ágoston Géza, hazánk egyik legelső elöltöltős lövésze, szervezője a kastély főteraszán mutatta be az elöltöltő fegyveres lövészet eszközeit, Ambrózy Árpád vadászfegyver történeti bemutatójában pedig helyet kaptak az elöltöltő fegyverek is, a hallgatóság nagy örömére.
A vadásznap keretében tartotta meg első kerekasztal beszélgetését a hagyományos vadászati módok képviselőinek Galyatetőn, az OMVK és OMVV védnöksége alatt megerősített szövetsége. A beszélgetés fő célja tevékenységünk összehangolása volt, hiszen mind azonos cipőben járunk, egy ívásúak vagyunk. A tapasztaltabb, évek óta működő hagyományos vadászati módok tapasztalataiból pedig nagyon sokat meríthet a mi formálódó elöltöltő, fegyveres vadászati módunk is.