Boxer csappantyú elöltöltő fegyverre?
Pár éve, mikor még nem volt jogi lehetőség az újratöltésre megkérdeztük a jogalkotót, hogy a fegyvertörvény alapján lőszerelem kategóriába sorolandóak-e a feketelőporos csappantyúk. Akkor azt a hivatalos választ kaptuk, hogy a mérettől, szerkezettől függetlenül mind a 4 mm-es, mind a 6 mm-es elöltöltő fegyverhez használható csappantyú ugyanabba a kategóriába esik, mint az egyéb lőszerelemek.
A jogszabály vonatkozó passzusai ma sem tesznek különbséget a csappantyúk és a lőporok különböző típusai között, azokat a 2004. évi XXIV. tv. 2. § 23. bekezdése a következőképpen fogalmazza meg:
„lőszeralkatrész (lőszerelem): lőpor, gyúelegyes töltényhüvely (csappantyús töltényhüvely), csappantyú és minden robbanó, gyújtó, fényjelző, páncéltörő és leváló köpenyes lövedék, melyet tűzfegyverből történő kilövésre terveztek;”
Ez tulajdonképpen helyes, hiszen a 4mm-es és 6mm-es csappantyút nem csak elöltöltő fegyveres lövészetre használják, hanem lőszerkészítésre is. Elég ha kicsit megvizsgáljuk a szerelt lőszeres fegyvertörténelem korai időszakát – pl.: gyúpeckes fegyverek, gyútűs fegyverek –, melyek lőszerei ilyen csappantyúkat tartalmaznak.
Mindezek ellenére azt is tudjuk, hogy van olyan kereskedő, aki arra hivatkozva nem ad el lőszertöltő engedéllyel rendelkező személynek 4 mm-es és 6 mm-es csappantyút, mert a helyi hatóság szerint azok külön kategóriát képeznek. Ez mind technikai mind jogi szempontból értelmezhetetlen persze…
De ha ezzel a helyzettel kell élni, akkor is van megoldás. Egy tengerentúli lövészkolléga – Joe Blue – nehezen fért hozzá a helyi vadászboltban a csappantyúkhoz – mely egyébként náluk azonos kategóriába esik kereskedelmi szempontból, mint egy kiló liszt. A szükség azonban nagy úr, és kreatív redneck nem ment messzire egy jó ötletért. Gumicsőből és Boxer rendszerű kis pisztoly csappantyúból megoldotta a gondot. Hát ha nem kapsz a boltban elöltöltős csapit, itt a megoldás nekünk is.
A rendszer működik. A kis Boxer pisztoly csappantyú nem esik darabjaira, és biztonságosan indítja a töltetet. Szóval ha megvan a lőszertöltő engedélyed, de falakba ütközöl, itt a megoldás.
No ennyi értelme van különbséget tenni a lőszerelemek, ezen belül a csappantyúk között…
Üdv mindenkinek! Nekem rossz tapasztalatom volt a műanyag rózsapatronnal.Egyrészt nem működtette el a töltetet,másrészt a lőlkúp pereme elvágta körbe s alig birtam kipiszkálni a lőkúpból a beleütött darabját,szóval én inkább maradok a gyári réznél.
Tök jó, és még olcsóbb is – bár ez eléggé típus és forrásfüggő – mint az elöltöltős csapi!
Mivel a szlovákoknál könnyen beszerezhető a csapi, nekem a Colttal van inkább problémám. Minden lövés után “piszkálni” kell, mert a leeső csapi beszorul. Így találtam rá egy sokkal egyszerűbb, ráadásul jóval olcsóbb megoldásra. A játékboltokban kapható “rózsapatron” beszerezhető, olcsó és a Colt lőkúpon is fentmarad.
Erre én is gondoltam, de nem hittem volna, hogy működik:-)
mi a frászért nem lehet már végre rendbe tenni ezt a k.rva fegyvertörvényt magyarországon? >:(
Hehe, okos! Magyar jog-jogértemezés meg világszínvonalú! Guta ütött engem is, LR csappantyú ezerszám, 4 mm-es RWS egy darab se! Kipróbálom…
A műanyag cső, csak hosszabbítás. hogy a lőkúpon megálljon, vagy röpködésgátló is? Üllő benne marad ? (nem jól látom a képen) Na, megkeresem az oldalt….
Láttam már műanyag csövet 4 mm-es csapin is, a Colt tulajdonosok próbáltak valamit tenni a darabok beesése ellen, még nem próbáltam.