A Pedersoli Jäger puskák

Be kell vallanom, hogy az alábbiakban bemutatandó fegyverrel kapcsolatban erősen elfogult vagyok, hiszen ehhez köthetőek legszebb vadászélményeim. A sportlövészet során sokféle puska megfordult már a kezemben, de ha vadászatról van szó, akkor egyértelműen a Pedersoli Jägert válaszom legszívesebben. Hogyan is tehetnék mást, mikor életem első elöltöltős vadját immáron több mint egy évtizede ezzel a fegyverrel ejtettem el.

A katonai értelemben vett vadászok, vagy németesen Jägerek már a harmincéves háború időszakában megjelentek a harctereken, de igazi fénykorukat a 18. század második felétől élték. A vadász a fegyverforgatáshoz az átlagosnál jobban értő – gyakran igazi vadászok közül toborzott – könnyű gyalogos volt. Feladatai eltérőek voltak a sorgyalogságtól. A vadászezredek vagy zászlóaljak katonái már felszerelésük terén is jelentősen különböztek a reguláris gyalogságtól: egyenruhájuk kevésbé volt színpompás, sőt sok esetben szürke, zöld, kék, barna rejtő színekben pompáztak, mely lehetővé tette, hogy sikerrel rejtőzzenek az ellenség elől. Fegyverük a vadászstucc, vagy vadászkurtály, vagyis a gyalogos puskánál rövidebb huzagolt puska, mely töltése ugyan lassabb volt, több szakértelmet igényelt, viszont nagyobb távolságra lehetett vele pontosan lőni, mint a sima csövű muskétákkal.

E katonák fegyverei igen hasonló jegyekkel bírtak német nyelvű területeken, melyek nagy többsége visszavezethető a civil vadászpuskák formavilágára.

A Pedersoli Jäger puska leginkább a Hessen-Kassel fejedelemség fegyverére hajaz, azzal a különbséggel, hogy a Pedersoli változaton nincs bajonett rögzítésére alkalmas sín a csőtorkolat jobb oldalán, vagyis középutat kíván képezni a civil és katonai fegyverek között. A fegyver négy változatban készül: a lassú huzagolású, hét barázdás, .54-es űrméretű, 820 mm-es csővel és diopterrel szerelt „Target” (vagyis céllövő) változat kovás és csappantyús lakattal, valamint a gyorsabb, 1:23”-es hét barázdás huzagolású, 711 mm-es csőhosszal és nyílt irányzékokkal bíró „Hunter” változat szintén kovás és csappantyús lakattal.

Pedersoli Jäger Hunter csappantyús puska

A céllövő változat gömblövedék és rövid kúpos lövedék tüzelésére, míg a vadász kivitel elsősorban kúpos lövedék tüzelésére alkalmas. Az elnevezések ellenére mindkét típus alkalmas lehet mind céllövészetre, mind vadászatra, bár a Target változat kétségkívül sokoldalúbb fegyver. A Hunter kivitel fémfelületei mattabbak, kevésbé csillogóak, ahogy a diopter is hiányzik a fegyverről, amire vadászat közben igen kevés szükség szokott lenni.

A fegyver ágyazása olajozott dió, ami a Target változatoknál a több rétegű kezelésnek köszönhetően fényes, míg a Hunter változat esetében mattabb. Az elsütőszerkezet minden modellen kétbillentyűs gyorsítós.

A puska – elöltöltő fegyver viszonylatban – nem nevezhető nehéznek a 3,7 kg-jával, így nem kell attól tartanunk, hogy leszakítja a vállunkat egy egész napos cserkelés esetén. A fegyver egyik előnye, hogy nagy puskalakattal rendelkezik, ami a kovás változat esetében igen fontos, hisz nagy acélfelület sok szikrát jelent, ami a gyors és biztos gyújtás egyik alapfeltétele.

Németh Balázs 35 méterről ejtette el a terítéken látható gímborjút Pedersoli Jäger kovás puskájával. A töltet 110 grain 2Fg Swiss lőpor és 300 graines Lee REAL lövedék volt. A vad tűzben rogyott.

A kovás változatok maximális gyári töltet ajánlása 110 grain 3Fg szemcseméretű Svájci feketelőpor, míg a csappantyúsoké 100 grain. Ez persze nem azt jelenti, hogy a csappantyúsok csöve más anyagból, vagy máshogy készül, mint a kovásoké, hanem azt jelzi, hogy a kovás fegyverekben lassabb a nyomás felépülése, mivel az égést az egymáshoz érő lőporszemcsék felületükön adják át, míg a csappantyús változatok esetében szinte az egész töltet egyszerre lobban be. Nem is beszélve arról, hogy a kovás fegyverek gyúlyukán is jelentős mennyiségű gáz távozik. 100 vagy 110 grain azonban teljesen mindegy abból a szempontból, hogy mindkét esetben a torkolati energia 2500 J felett alakul, vagyis a fegyverek jogi szempontból is alkalmasak lesznek bármely hazai nagyvadfaj vadászatára. A kb. 400 m/s sebességgel induló Maxiball lövedék 2550 J feletti torkolati energiát produkál, melyből majd 2100 J-t 100 m-en is megőriz.

Ugyanezt a fegyvert 29 gramm tömegű Lyman Plains lövedékkel és 90 grain 3Fg Swiss lőporral kipróbálva azt tapasztaltam, hogy 456 m/s-ra nőtt a csőtorkolati sebesség, ami 2900 J energiát jelent, valamint a pontosság is nagyszerű volt az első 4-5 lövés erejéig. Utána a fegyver már szórni kezdett, mivel a Lyman lövedék sekély zsírzóhornyai nem tudtak elegendő kenőanyagot tárolni. Persze vadászati felhasználásra a 4-5 lövés untig elég. A Pedersoli Match Grade üregelőtüskés huzagolással készült cső az elmúlt évtizedekben már számos világbajnokságon bizonyított. A nemzetközi versenyeken mindössze egyetlen riválisa van a fegyvernek, a Mortimer puskák, de azok is a Pedersoli gyárból kerülnek ki, ráadásul ugyanazzal a csővel, mint a Jäger.

Terítéken a kansüldő. 80 méterről, .54 űrméretű Pedersoli Jäger puskával, Lee REAL lövedékkel és 110 grain 2Fg Swiss lőporral vadászva.

Legkedveltebb vadásztöltetem, mellyel immáron gímbikát, dámbikát, vaddisznót és őzet is ejtettem el 110 grain 2Fg Swiss lőpor és 320 graines Lee REAL lövedék. Megbízhatóan, szépen működött minden vadfaj esetében.

Németh Balázs