Romboljunk lamellás vértet
2014. augusztásában egy lelkes hagyományőrző csapat – a Lovasíjász Hagyományőrző Egyesület, www.lovasharc.hu – jóvoltából igen érdekes lövészetet hajthattunk végre. A csapat tagjai a hun-avar kori harci technikákat és eszközöket elevenítik meg. Egyik fő tevékenységi területük a korszakra jellemző lamellás vértek reprodukciója. Céljuk, hogy egy mind anyagában, mind elkészítési technikájában autentikus vértet hozzanak majd létre a jövőben. A projekt persze egy hosszú folyamat, melynek különböző állomásaihoz modern – és költséghatékony – anyagokból modelleket készítenek, hogy azokat teszteljék. Egy ilyen vért szétlövésére volt lehetőségünk e szép augusztusi napon.
Kísérleti régészetnek nem igazán tekinthető egyelőre a dolog, hiszen a vért modern, hengerelt 2 mm-es rozsdamentes anyagból kivágott lemezekből állt, s a fűzéséhez használt anyagok, és a fűzési technika sem másolta pontosan az eredetit. A későbbi – teljesen korhű – vért felé vezető úton azonban hasznos információkkal szolgálhat nekik ez a kis lövészeti program.
Igazából a modern anyagokból készült vért használhatóságát, viselhetőségét tesztelték eddig, még azt is kipróbálták, hogy lehet-e úszni egy teljes mellvértben, avagy a katona lesüllyed, mint a kő egy folyami átkelésénél. Nos lehet. Sőt, korábban azt is kipróbálták, hogy megfogja-e a vért a 9 mm Luger és a 38 Special lőszer lövedékét. Nos igen, megfogta, bár ahhoz, hogy a védőképességet maximálisan értékelni lehessen, azt is vizsgálni kellene, hogy a lemezek által felfogott lövedék energiája hogyan megy át a viselőre, vagyis milyen egyéb sérüléseket kell elviselnie.
Egy képzeletbeli időutazást terveztünk erre a napra. A lamellás vért – eltérő szerkezetűek, mint a hun-avar vértek – megmaradtak még a korai tűzfegyverek korában is, így természetesen furdalta a hagyományőrzőket a kíváncsiság, hogy milyen védelmet jelenthetett volna egy ilyen páncél a feketelőporral hajtott lövedék ellen. Persze a kapott eredmények mindenképpen falsak lesznek, hiszen a 2 mm-es, homogén, rozsdamentes, hengerelt lemez anyagminősége egészen mást képvisel, mint az 5-6. századi metallurgia remekei. Az autentikus páncél elkészítéshez viszont sok információt gyűjthettek a lőtesztből. Terveink szerint fokozatosan haladva, emelve a kalibereket és egyre fejlettebb fegyvereket használva egészen a 19. századig kalandoztunk el. A lövészethez két további hagyományőrző egyesület segítségét kértem. A Mare Temporis Alapítvány lövészei a keréklakatos és kanócos fegyverek, míg a Bornemisza János Hagyományőrség a kéziágyúk korát jelenítette meg.
A rombolást egy 27 kg húzóerejű hun íjjal és korhű hegyekkel szerelt nyílvesszőkkel kezdtük, melyek szinte megkarcolni sem tudták a vértet. A vesszők szépen lepattantak, miközben a hegyek tövüknél elhajlottak.
Következhetett a tűzfegyverek kora. A tesztekhez 2Fg Swiss lőport használtunk, és vagy a fegyvernek megfelelő szolgálati lőportöltetet használtuk, vagy a a golyó tömegének 1/3-a lőportöltetet, ahogy azt régen is tették. A kéziágyú 0,530” átmérőjű ólomgolyót lőtt ki 180 m/s sebességgel. A golyót nem fojtottuk semmivel, hogy a töltési mód is közel legyen az eredeti metódushoz. Így 240 J energiára volt képes, ami nem tudta átszakítani a vértet, de azért egészen biztosan eltörte volna a katona szegycsontját, bordáit a behajtogatott lemezek miatt. Az ellapult golyó szépen kihullott a lemezek közül.
A következő fegyver egy .45-ös huzagolt, keréklakatos pisztoly volt, melyből a .440-es tapaszolt golyó 310 m/s-mal hagyta el a torkolatot. Ez 404 J energiát jelent. A lövedék a vért olyan részét találta el, ahol csak egy réteg fém volt, az mégis megállította a könnyű golyót. A katona túlélte a beavatkozást ismét.
Következett ugyan ez a töltet, ugyan ez a gömblövedék egy sima csövű, .45-ös kanócos muskétából. A lövedék a csőben 390 m/s-ra gyorsult, ami 640 J energiát jelentett. Ez már a .357 Magnum lőszerek energiatartománya. A lövedék át is szakította a vértet, és a műanyag figurát is könnyedén.
Következhetett a keréklakatos karabély, szintén .45-ös űrméretben, huzagolt csővel. A töltet ugyan az volt, mely 350 m/s-ra és 514 J energiára volt képes a torkolatnál. A lövés nem sikerült tökéletesen, mivel a vért oldalát kapta el, ahol a páncéllemezek már döntöttek, vagyis a becsapódás szöge nem merőleges. A golyó nem tudta átszakítani így a lamellát, de azért igencsak deformálta, s a katona testébe vitte azt. Bár emberünk túlélte volna a találkozót, igencsak rossz napja lett volna.
Következhetett a 17,6 mm-es kovás muskéta. Régiónkban a 17-20 mm közötti kaliberek jelentették a katonai űrméreteket a 16. századtól egészen a 19. század derekáig. A golyó ez esetben 390 m/s sebességgel hagyta el a csövet, mely 2260 J energiát jelent. A vért nem volt ellenség, szinte lassulás nélkül szakította át a lemezeket a golyó. Hiába, a vértek nem véletlenül koptak ki a hadi használatból a 30 éves háború idején.
Az utolsó fegyver, a csappantyús – Lorenz – hadipuska már csak a hab volt a tortán. Nyilvánvaló volt, hogy a 28 g-os, 375 m/s sebességgel kilőtt, 1970 J energiával induló kúpos, kompressziós lövedék át fogja szakítani a vértet, s így is lett, nem okozva meglepetést.
A teszt kellemes időtöltés volt, s egészen biztosan sok segítséget ad, információt biztosít majd a hagyományőrző csapatnak, hogy tovább haladjanak a teljesen korhű vért felé vezető úton. Reméljük, hogy majd az autentikus vért egy darabkáját is hasonló módon vallathatjuk, hogy láthassuk a különbségeket a modern anyagok, és a korabeli fémek között.
Köszönöm Kelemen Zsoltnak és a Lovasíjász Hagyományőrző Egyesületnek, hogy részt vehettünk ebben a projektben. Köszönöm a Mare Temporis Alapítvány és a Bornemisza János Hagyományőrség segítségét.
Németh Balázs
A lövészetben résztvevő hagyományőrző egyesületek:
http://lovasharc.hu/
http://www.maretemporis.eu/
http://www.hagyomanyorseg.hu/
Látványos és érdekes teszt volt.
A számszeríjat nagyon hiányoltam. Szerintem egy jó kapocs lett volna az íj és a lőfegyverek közé.
Hobbi íjászként viszont lenne egy észrevételem. Páncélhoz jobb lett volna az “F” típust választani. ( http://magyartortenelmiijasz.hu/verseny/en/versenyszamok/harci-tavloves/ ) Bár nem biztos, hogy korhű, de egy ilyen vállkiképzésű hegyet is ki lehetne próbálni, hogy a hegy ne csússzon be a vesszőtestbe. ( http://magyartortenelmiijasz.hu/verseny/wp-content/gallery/gyenesdias-2014-julius-12/toroknyil_003.jpg ) A vessző anyagát nem tudtam megállapítani, de ha fenyő volt, érdemes lenne gyertyánt vagy a kőrist is kipróbálni. Egyrészt a páncélhoz a nagyobb tömegű vessző előnyösebb, ellenállóbb lenne a hegy találkozási pontjánál és elvileg eleink is ezeket a faanyagokat használták előszeretettel.
Az 55# környéke nem biztos, hogy elég egy ilyen páncélhoz. valami erősebbet kéne megpróbálni legközelebb.
Szia!
Korhűség tekintetében sok helyen hibádzik ez a lőkísérlet, de tulajdonképpen nem is igazán ez volt a célja, mivel maga a vért sem korhű. Ellenben örömmel jelzem, hogy októberben a szegedi Móra Ferenc Múzeum szakembereivel új kísérletsorozat következik, mely minden tekintetben igyekszik majd a korhűséget szem előtt tartani, mind a vért, mind a hazsnált fegyverek tekintetében. üdv Balázs
Érdekes és élvezetes videó. Ha a vérteket/páncélokat éppen a tüzfegyverek szoritották ki, akkor most azt is láthatjuk, hogy miért. Noha magam is szivesen luggatok vasakat elöltöltős fegyverrel, ijászként (is) azon agyaltam közben, hogy némiképp aránytévesztés egy 54 fontos ijjal vértre rálőni, majd érdemi hatás hiján továbblépni. Korabeli források, de jelenkori kisérletek egyaránt arra utalnak, hogy tradicionális ijjal 80 font alatt esély sincs tisztességes páncélon lukat ütni. Viszont e felett érdekes dolgokat lehet az ijjal is müvelni, (Elnézést a helyenként rövid ékezetekért)