Ravasz vs. elsütőbillentyű
A közösségi oldalak tematikus csoportjaiban néhanapján komoly adok-kapokra kerül sor abban a kérdésben, hogy a puska elsütését a „ravasz” vagy az „elsütőbillentyű” segítségével végezzük. Katonaviselt emberek ilyenkor előszeretettel puffoggtatják az „a ravasz az a róka” beléjük vert szellemességet, míg mások németből, esetleg oroszból szolgai módon fordított, magyartalan kifejezésnek tartják az „elsütőbillentyűt”, és ragaszkodnak a „ravasz” szó használatához.
Jómagam is ravaszpárti vagyok, de furdalt a kíváncsiság, hogy mégis mikor jelent meg, és mikor szorította ki a hivatalos kánonból az elsütőbillentyű a ravaszt. Korabeli, írott dokumentumokban kutakodva az alábbi evolúciós utat sikerült felderítenem.
Fogarasi János 1862-ben megjelent A magyar nyelv szótára című művében még egyértelműen a ravasz szóé volt az elsőség. Definíciója szerint: „Így nevezik néhutt az ajtózárnak kilincsét, továbbá a puska billentyűjét. Nevét valószinüleg onnan kapta, hogy valamint a róka ideoda forog, midőn szorongatják, vagy a közmondás szerint csóválja a farkát: hasonlóan a kilincs, illetőleg puskabillentyű föl és alá billeg.”
A Vadászati Ismeretek Kézikönyve (1892) kizárólag a ravaszról ír.
Révai Nagy Lexikona: nincs benne „elsütőbillentyű” szócikk, ugyanakkor a Lővőfegyver-nél ezt olvashatjuk: „egy billentyű (ravasz) megnyomására az égő kanócot tartó sárkány (kakas) úgy csapódott le, hogy az égő kanóc a gyújtólyukba ért.” A megjelenés éve 1925., tehát ekkor tudományos körökben használták a „billentyűt” ilyen értelemben, ha az „elsütőbillentyű” szóösszetétel még nem is létezett.
Szintén 1925-ben jelent meg A Magyar Vadász Kézikönyve és a Frommer STOP pisztoly leírása, mindkettő a „ravasz” szót használja.
Az Új Lexikonban (1936) már van „elsütő billentyű” szócikk.
Utasítás a 39. M. 7.65 m/m –es Walther önműködő pisztoly és a 35. M. ismétlőpuska használatára (1939): Ez egy nagyon érdekes, “átmeneti” dokumentum. A pisztolyról szóló szöveges részben „ravasz”-t említ, de a szerkezeti ábrán a megnevezés már: „ravasz vagy billentyű”. Ugyanakkor a puskánál kizárólag “billentyű” a megnevezés.
Az 1941 M (PPS-41) géppisztoly anyagismerete és lőutasítása (1954): billentyű
A Nimród 1948-ban még “ravasz”-t említ, de 1956-ban a Magyar Vadász című újság is átveszi az “elsütő billentyű”-t.
Tehát a „billentyű/elsütőbillentyű” szó még a ’20-as/’30-as években kezdte a karrierjét, és nem igaz, hogy szovjet művek fordítása, vagy a néphadsereg, MHSZ, munkásőrség stb. által jelent volna meg Magyarországon. Az is elmondható, hogy a vadászatban történő megjelenés jelentősen késett a rendvédelmi célú fegyverekkel kapcsolatos szóhasználathoz képest, ott jóval tovább tartotta magát a ravasz(di).
Igaz ami igaz: mi, ravaszpártiak sem vagyunk következtetesek. Hiába ragaszkodunk a ravaszhoz, azt már nem mondjuk, hogy „ravaszemeltyű”, pedig ez volt korábban az elsütőemelő becsületes neve. A forgó-tolózár azelőtt forgódugattyú volt, vagy például az elsütőszerkezetet egykor „elcsattantó berendezés”-ként vagy lobbantyú-ként tisztelték, mi pedig úgy használjuk az „elsütőszerkezet”-et, mintha legalábbis Etelközből hoztuk volna magunkkal, hogy ezzel a képzavarral éljek.
E következetlenségek ellenére én azt mondom, használjuk bátran a „ravasz”-t, ahogy a „kakas”-t vagy éppen a „sátorvas”-at. Sok régi szavunk veszett a feledés homályába, őrizzük meg, amit csak tudunk.
Nekem az a régi szóvicc jut eszembe erről, amikor a Nyuszika eképpen számol be Róka asszonynál tett látogatásáról: Meghúztam a ravaszt…
Frommer Rudolf első szabadalmaiban – az első világháború előttről – emlékeim szerint érdekesen keverednek a billentyűk és ravaszok, elsütőemelők és emeltyűk.
A ravasz-elsütőbillentyű kérdés kicsiben a ugyanaz a vita, mint nagyban általában a nyelvhelyesség: amíg az emberek megértik egymást, addig nincs “helytelen” szóhasználat, illemről és törzsi díszekről van csak szó. Manapság úgy illik, hogy elsütőbillentyűnek nevezzük ezt az alkatrészt, és ennek az illemszabálynak az ismerete és betartása pedig egy törzsi dísz, amivel a fegyverekhez alaposabban értők beazonosítják egymást. Mióta ezt felfogtam, azóta senkit se piszkálok a ravaszozás miatt, csak szólok, hogy legtöbb hozzáértő számára ez fegyveres suksükölés.
Egyébként spontán kialakul a rend: ha a ravasz szót használják szívesebben, akkor az fog (újra) elterjedni, az válik normává, illemmé, törzsi dísszé.
Úgy e no! ! Ki őrzi meg, ha mi nem? Sárkányt is! Piramidlit is! Kakast sátorvasat, kapszlit is csappantyú helyett! No.