Mi volt a kora-16. századi puskaporok sűrűsége és hogyan segíthet ez a korabeli arkebúz töltet meghatározásában?
Fontos kérdés, hogy ha már van elkészített kora 16. századi puskaporunk, mennyit kell abból a puskacsőbe töltenünk, hogy reprodukálhassuk a taplólakatos arkebúz töltetét? Alaptétel, hogy akkor sem cserélhetjük modern gyártású feketelőporra a forrásokból megismert tölteteket, amennyiben az összetétel egyébként ugyanaz. A modern puskaporok sűrűsége ugyanis jóval nagyobb, mint a korabeli hajtóanyagok esetében, ami annak köszönhető, hogy a korszerű feketelőporok a gyártás során többször is préselésen esnek át a 19. század dereka óta.
A kora újkor arkebúzokhoz készített puskaporai már granulált porok voltak magas salétrom tartalommal. Az összetevőket fa- vagy kőmozsarakban őrölték, egyesítették részecskéiket nedves állapotban, hogy megakadályozzák a hőmérsékletből adódó robbanás, valamint a szálló por miatti robbanás lehetőségét. A mozsárba helyezett összetevőket egy kézzel mozgatott fa rúddal ütötték, hogy a rézsecskék finom porrá váljanak, és egymáshoz tapadjanak. A ként és szenet gyakran együtt porították, külön a salétromtól. Keverés után még nedvesen pogácsákat gyúrtak az anyagból, majd ezt hagyták teljesen kiszáradni. A pogácsákat ezután széttörték egy hasonló mozsárban, majd szitákkal szétválasztották a közel azonos méretű részecskéket.
A modern feketelőporok készítése ettől eltér. A részecskék porítását, egyesítését a mozsaraknál hatékonyabb eszközzel, kollerjárattal végzik, a pogácsákat pedig hidraulikus présben nagy erővel össze is nyomják. Ennek köszönhető, hogy míg az általunk hagyományos technikával, az arra engedéllyel rendelkező Tűzijáték Tűzmester Kft. segítségével készített puskaporok átlagosan 0,52 g/cm3 sűrűséggel rendelkeztek, addig a modern hajtóanyagok 1 g/cm3 sűrűség körül mozognak jellemzően. Ez befolyásolja a puskapor hatékonyságát természetesen.
De hogyan tud ez az adat minket hozzásegíteni az kora 16. századi arkebúz puskatöltetének meghatározásához? Itáliai forrásaink – pl. Giorgio Martini – megadják szerencsére, hogy a „scoppietto”, vagyis a kiskaliberű arkebúz itáliai megfelelője esetében a puskapor töltet a golyó tömegének 80-100%-a volt.
A 16. század elejéről származó spanyol forrásaink is segítenek minket. Ezekből tudjuk, hogy az „arkabuz”-t dupla töltettel nyomáspróbázták, a vizsgálótöltet tömege megegyezett a csőbe pontosan illeszkedő ólomgolyó tömegének kétszeresével. Vagyis a szolgálati töltet a golyó tömegének volt megfelelő volt ez esetben is.
Izgalmas lehetőséget ad ennek igazolására egy Magyarországhoz köthető leletegyüttes. 1873-ban a Vulkán nevű kotróhajó kiemelte a Duna medréből egy katonai félnaszád teljes legénységének felszerelését vértekkel, sisakokkal, kardokkal, puskamaradványokkal. A leletek datálása nem bonyolult feladat, hiszen a fémbélyegzők egyértelműen arra utalnak, hogy a fegyvereket az 1500-as évek első évtizedeiben készítették. A félnaszád minden bizonnyal 1541-ben süllyedt el teljes legénységével együtt amikor a császári csapatok megpróbálták Budát visszavenni a töröktől. A leletegyüttes ma a Magyar Nemzeti Múzeumban található. Erhard Schön kitűnő fametszeteink láthatóak is hasonló események.
A kiemelt puskacsövekből ma is meg van 7 db. Mindegyik 11 mm űrméretű, sima furatú arkebúz cső, melyekhez kezdetleges keréklakatok is társulnak. 2021-ben lehetőségem volt elvinni ezeket a csöveket endoszkópos, röntgen és CT vizsgálatra, A csövekből 4 db töltve van, ami valószínűleg világszenzáció, hiszen ilyen típusú fegyverek esetében hasonló leletek nem ismertek.
A puskacsövekben többféle töltés található, de számunkra most a legfontosabb az a darab (59.8008 ltsz.), mely flastromba csomagolt egyes öntött golyóval van megtöltve, ugyanis ez alapján igazolhatjuk/cáfolhatjuk az itáliai és spanyol forrásaink által megadott töltési arányokat.
A kéréses cső lövedéke mögötti lőporoszlop térfogata mérhető, kalkulálható: 7,55 cm3. Az általunk készített puskaporok átlagos sűrűségével (0,52 g/cm3) számolva tehát a töltet tömege 3,93 g lehet. A röntgenképen látható ólomgolyó tömege is meghatározható könnyen: átmérője mérhető, mely segítségével kiszámítható térfogata, az ólom 11,3 g/cm3 sűrűsége ismeretében pedig kiszámíthatjuk a megközelítő tömegét is: 4,47 g.
A puskapor tömege a golyó tömegének tehát 87,9%-a tiszta ólom golyó esetében. Ha a lövedék anyaga ötvözet, vagyis maga a golyó kisebb tömegű, ez az arány még kedvezőbbé válik. A kopaszi-zátonyi 59.8008 ltsz. cső töltete tehát megfelel a Martini által jelzett 80-100 %-os lőportömeg – lövedéktömeg aránynak, vagyis gyakorlati példával igazoltuk, hogy az arkebúzokat valóban az írott forrásoknak megfelelően a golyó tömegének megfelelő, vagy ahhoz igen közel álló tömegű puskaportöltettel töltötték.
Tehát van már lőporunk, van töltetinformációnk, van puskagolyónk, és vagy fegyverünk is. Na mi következik most?
Németh Balázs