Kovás puskával 200 méterre lőni
Az elöltöltő puska pontos eszköz, ezt tudjuk róla, hiszen 50-100 méteres versenytávolságainkon képesek lyukat lyukba lőni megfelelő töltet beállítása után. Kevesebbet tudunk azonban arról, hogy milyen pontosságra képesek nagyobb távolságokon. A források szerint a 19. századi hadseregek vadászai, könnyűgyalogosai akár 2-300 lépés (150-225 m) távolságon is képesek voltak találatot elérni egyes ellenséges katona ellen. Mindig érdekelt ennek valóság tartalma, úgyhogy elhatároztam, hogy új kihívás elé állítom Pedersoli Jäger kovás puskámat.
A cél ezúttal 200 m volt, s a történelmi hűség kedvéért nem kúpos lövedékkel, hanem tapaszolt golyóval töltöttem a fegyvert. 100 grain 2Fg Swiss lőpor, 0,38 mm vastag flastrom és 0,535” átmérőjű tiszta ólom golyó. Ez a töltés már bizonyított, tudom róla, hogy a lövedék 600 m/s-mal indul, és 50 m-en a találatok egymásba szakadnak feltámasztott fegyverből. A töltés módját is a korszakhoz idomítottam: nem használtam hosszú töltőtölcsért, hanem csak amolyan vadásziasan borítottam a port a csőbe, és az adagot is egy térfogatos mérővel állítottam be, nem digitális mérleggel.
A Pedersoli Jäger puska nézőkéje nem állítható, és a bevágást is kissé felbővítettem, hogy jobban megfeleljen a vadászati igényeknek, ahogy a célgömböt is kicseréltem vastagabbra, melyet még fehérre is festettem. Nem éppen felel ez meg céllövészetre, de a 19. század eleji kovás katonai vadászpuskák sem rendelkeztek ennél jobb irányzékokkal.
A lövéseket feltámasztásból adtam le, és gazdagon fölé kellett fogni, ami bizonyította, hogy a golyó ballisztikai tulajdonságai messze vannak az ideálistól. A röppálya olyan ívelt, mint a szivárvány, ezért kb. 50 cm-rel kellett a lőlap fölé célozzak. Persze ez a probléma könnyen áthidalható egy felcsapható nézőkével, de mint ahogy az említettem, az én puskámon jelenleg ilyen nincs.
3-4 lövés kellett, hogy a lőlapra találjak, de utána nem volt nehéz a feketében tartani a találatokat. Nem is a lövedék, vagy cső pontossága, hanem a nyílt irányzék rendezése jelenti a kihívást ilyen távolságból. Egy jó diopterrel biztosan jelentősen szűkíthető még ez a szóráskép, de az is biztos, hogy a legendát igazoltnak tekinthetjük: a huzagolt kovás puska alkalmas lehetett felkészült lövész kezében arra, hogy az ellenség katonáját 2-300 méteren is eltalálják.
Németh Balázs