Cikk és film: 1841 M Mississippi huzagolt puska vs. 1821 M sima csövű kovás puska – pontosság és tűzgyorsaság
Folytatjuk az 1841 M Mississippi puska történetét feldolgozó videó és cikksorozatot. Most kissé megállunk a történettel azért, hogy égessünk egy jó adag lőport a lőtéren. A mai rész két sztárja két öreg csataló: egy eredeti 1855-ben, Eli Whitney gyárában készült eredeti Mississippi puska és egy 1821 M kovás sima csövű puska, mely Harper’s Ferry-ben készült 1833-ban. Bár technikai értelemben igen nagy különbség van a két fegyver között, mégis összetartoznak, hiszen a két típus egészen a polgárháború 1861. évi kitöréséig együtt szolgált.
A mai lőtéri próbák célja, hogy a két fegyver szórásképét és tűzgyorsaságát összehasonlítsam. A távolság 50 méter lesz, mely a huzagolt puskának kevés, de azért a pontosság tekintetében így is látjuk majd a különbséget.
Mindkét fegyvert kétféle tölténnyel töltöm. A Mississippi puskát az előző cikkben megismert tapaszolt gömblövedéket, valamint tapaszolatlan golyót tartalmazó tölténnyel, a .69” űrméretű kovás puskát pedig a .65” gömblövedéket és 110 grain muskétalőport tartalmazó általános, és a 3 db .30” őzsörétet és egy darab .65”-es ólomgolyót tartalmazó „buck and ball” tölténnyel töltöm.
Minden töltényt pontosan úgy készítettem el, ahogy azt az 1850. évi utasítás (Ordnance Manual) előírta.
Az eredmények magukért beszéltek. A kovás sima csövű puska ezen a távolságon teljesítette a kötelezőt: szórásképe messzemenően megfelelt arra, hogy az ellenséges zárt harcrendet eltalálja a katona. A „buck and ball” töltény pedig valóban pusztító hatású volt. Alkalmas volt arra, hogy a vonalban álló katonák közül egyszerre többet is megsebesítsen. A huzagolt Mississippi puska pedig ezen a távon gyakorlatilag képes lyukat-lyukba lőni.
A huzagolt puskával végzett lövészet eredménye ugyanakkor meglepő volt. Érdekes módon nem tapasztaltam a leadott lövészszámnál szóráskép különbséget a tapaszolt és tapaszolatlan golyóval szerelt töltény között. Utóbbit nehezebb volt betölteni, mint a flastromba csomagolt golyós változatot kissé, köszönhetően annak, hogy a flastromra felhordott kenőanyag puhán tartotta a cső szennyeződését, így könnyítette a betöltést.
Igen izgalmas eredményt hozott a tűzgyorsaság vizsgálata. A sima csövű kovás puskával 52 másodperc alatt adtam le három lövést, ami megfelel a korabeli források által megadott tűzgyorsaságnak. A flastromba csomagolt golyóval szerelt Mississippi töltény ellenben nem volt messze annyira lassú, mint azt az ilyen fegyverekről gondoljuk. 67 másodpercre volt szükség a 3 lövés leadásához, ami nem nagy különbség, és igazolja, hogy ez a tölténytípus igencsak használható konstrukció, jobb, mint az európai katonai vadászpuskák töltényei.
Nem véletlen, hogy Jefferson Davis 1. Mississippi 1841 M huzagolt puskával felszerelt lövészezrede sikerrel tudta megállítani Santa Anna dragonyosainak rohamát hagyományos sortüzek leadásával az 1847. február 22-23-i Buena Vista mellett vívott ütközetben a mexikói-amerikai háború idején.
Jó szórakozást a filmhez!
Németh Balázs, 2024. július