Szóljon az ágyú

Kezdőlap Fórumok Pontlövészet Szóljon az ágyú

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

Címkézve: 

Ennek a témakörnek tartalma 77 hozzászólás, 16 résztvevő. Utolsó frissítés: border guard border guard 10 hónapja, 3 hete telt el.

15 bejegyzés megtekintése - 31-45 / 78
  • Szerző
    Bejegyzés

Kecske21
    Résztvevő

Tisztelt Urak!

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Hasznosítjuk őket majd, lesz gyújtónyílás is, én csak a töltés, kezelés miatt gondoltam egyszerűbbnek az elölről történő gyújtást, de tény és való, hogy az kevéssé korhű és ráadásul úgy érzem, biztonságosabb is a gyújtólyukon keresztüli működtetés. Az alap indíttatást az adta, hogy fekete lőport nem szerettünk volna vásárolni, tekintettel annak viszonylagos beszerzési, tárolási bonyolultságára, de valószínű gyújtózsinórral áthidalható majd ezen problémánk.
    Köszönöm még egyszer a válaszokat.

Üdvözlettel:
    Tamás

border guard
    border guard
    Résztvevő

Kedves lövész és tüzértársak!

Örömmel vettem észre,hogy a verseny nélkülem is ,csak mint külső szemlélőként

megjelenve….. :good:

gond nélkül zajlott.Szerencsénkre cannonfire Á.G személyében,aki  Káldi Gabi méltó társaként,

kiváló régi alapító lövész,tüzér ,lövészetvezető és versenybíró van a közösségben.

Kívánok mindenkinek további jó versenyzést!

barátsággal:

Attila

border guard
    border guard
    Résztvevő

Kiegészítés:

Miután a javitás ,beszúrás lehetősége ismét elmaradt…

-Hét fő résztvevő jelent meg

-Részletes eredmény a nemzeti számok OB-ról szóló túdosításhoz kapcsolódó PDF ben :bye:

border guard
    border guard
    Résztvevő

Kedves Tüzértársak,érdeklődők!

Megvolt a Ferérvári modellágyú verseny,”precízíós ágyúlövészet” szegmense.

Valóban ez a versenyszám méri fel igazán a tüzér pontos lövészeti képességeit :good:

Az OB 100m-es versenyén október 26-án Jászfelsőszentgyörgyön lesz megrendezve

a három számból álló klasszikus tüzéralapverseny….Sok sikert a továbbiakban is !

Üdvözlettel:

Attila

Kapszli
    Kapszli
    Kulcsmester

Szia SC! Nem valószínű. Valamilyen folyóiratra emlékszem még főiskolás koromból, de nem mernék rá nagy összeget tenni. Elmeséltem hétvégén a sztorit egy tanár ismerősömnek (nagyon otthon van a témában). Reakció kb. ugyanaz. “Nem lehetetlen, de sose hallott róla”. Mindenesetre okultam. Jövőbeni beégést elkerülendően, hsz. ezután csak forrás megjelöléssel. Főleg az “odamondós” stílusban. :yes: Üdv: LQ

Szerintem félreértettél LQ! Egyáltalán nem akartalak égetni. Én látom esélyét, de nem találtam nyomát, ezért érdekel a forrás, ha előszedhető. Én sem tudok mindent (sőt), és a források is tévedhetnek (és tévednek is). Tehát tényleg érdekel, ha valahol nyomát lehet találni.
    LQ
    LQ
    Résztvevő

Szia SC!

Nem valószínű. Valamilyen folyóiratra emlékszem még főiskolás koromból, de nem mernék rá nagy összeget tenni.

Elmeséltem hétvégén a sztorit egy tanár ismerősömnek (nagyon otthon van a témában). Reakció kb. ugyanaz. “Nem lehetetlen, de sose hallott róla”. Mindenesetre okultam. Jövőbeni beégést elkerülendően, hsz. ezután csak forrás megjelöléssel. Főleg az “odamondós” stílusban. :yes:

Üdv: LQ

Kapszli
    Kapszli
    Kulcsmester

Szia SC! Nem tudok.  Üdv: LQ

Szia LQ!

Köszönöm a választ. Ha esetleg előkerül a forrás, kérlek add meg itt a fórumon is.

üdv

SC

kleno1
    Résztvevő

Tisztelt Urak! Keresgéltem már egy kicsit a neten, de úgy vélem a tapasztaltabb, a témában járatosabb emberek véleménye a mérvadóbb, mint a betűk szó szerinti, vagy akár /át/értelmezése.
    Kérdezném, hogy amennyiben hagyományőrző egyesületünk /középkori/ csináltat egy kiságyút a fellelhető források alapján, és azzal az előadások, fellépések alkalmával “durrantani” szeretne, tehát kilőni semmit nem szeretnénk az ágyúból, csak a hanghatás lenne fontos, akkor milyen kritériumoknak kel megfelelnünk. Kell-e valakinek érvényes pirotechnikai vizsgával vagy hasonló képzettséggel rendelkeznie? Ha fekete lőporral szeretnénk a dolgot megoldani és azt egybe csomagoltan vásároljuk, gyújtóval, készre szerelten, akkor van-e bármilyen bejelentési kötelezettségünk valaki felé?
    Az ágyúnak hátul gyújtónyílása sem lesz, tehát csak elölről, a cső elejéből kilógó kanóc meggyújtásával működtethető.
    Válaszukat előre is köszönöm.
    Üdvözlettel:
    Tamás

Szia Tamás!

Mindenképpen normális, lőképes löveget kell építeni, amit le kell vizsgáztatni. Néhány éve a tápióbicskei csatában, egy kis löveg a pirotechnikai töltettől szétrepedt. A szerencsén múlott, hogy nem történt baleset.

border guard
    border guard
    Résztvevő

Uraim!

Mikor elösször írtam,hogy nem ismerek ilyen” elölröl gyújtós” megoldást,nem zárkóztam el kategorikusan,mert az elemi udvariasság

meg kell,hogy engedje a “mindenírányú” tájékozódást,magától értendő a feltételezés,hogy a levelezőpartnernak igaza lehet…..De ahogy a napok teltek én is beszélgettem többekkel ,egyre gyűlt a meggyözödés,hogy eredményes “kilövés” explozió” így nem lehetséges,de detonácíó”robbanás” annál inkább.A  korai lőfegyver is feltételez egy egyik végén lezárt csővet,csőfarnál gyúlyúkkal…. :good: . Nem uraim ez a zárt cső alias “vetőcső” alkalmazása,kényszermegoldásként használatos az utóbbi 40-50 évhazai hagyományörző egyesületei egy részénél,miszerint abban reménykedve ,hogy akkor ez nem is fegyver,csak játékszer,”bedobok egykivülről gyújtható pírótöltetet aztán le van a gondja.ill.a pirótecnikusok,tűzijátékok bevett “szerszámzata…Nos a hagyományörző rendezvényeken nem csak a laikus közönség van jelen,szakértő közönség,más azonos kort megjelenítő külföldi egyesületek is….Nem olyan nagy varázslat a korrekt fegyverzet elkészitése a gagyíhoz képest….A korábban említett “kiállitott” lövegek egy része,szemre is megfelelő,műszakilag alkalmas volt,jó néhány,százezres, milliós érték….DE a néhány ezer forintos vizsgadijjat megtakaritandó kellemetlenség lett belöle

No lapozzunk….

Más: – eddig hat fő jelezte a részvételét,bár csak három nevezett

-tüzér alapversenyt lövünk

Ágyúmustra jul 13 .08.00

gyertek pontosan,legyen ídönk megbeszélni az aktuális dolgainkat

Magyar Modellágyúsok Baráti Köre

Ágoston Géza   Bende Attila

LQ
    LQ
    Résztvevő

Szia SC!

Nem tudok.

Jó régen olvastam már – annyi biztos, hogy Magyar szerzőtől – a tűzfegyverek hajnaláról. Innen az olvasmányos emlék. Pl. hogyan készítettek fából ágyút. Dongákat faragtak és abroncsokkal fogták össze (mint egy hordót). Aztán ezt később már betétcsövezték, csigavonalban feltekert szalaggal, kovácshegesztéssel. Meg az öntés fejlődéséről, hogy a korai öntött ágyúk nem véletlenül hasonlítottak harangra. Meg az elölről begyújtott “ostromgépekről”, amik úgy néztek ki mint egy nyeles kolomp, csak baromi nagyba (Mátyás név szerint megemlítve). Meg hogyan faragták bele a kőgolyókat. Meg, hogy a korai időszakban a Mórok, Törökök voltak a fejlett ágyúkészítők, a Nyugat meg a kullogó szakbarbár. Meg sok más érdekes dolgot…

Az jól esett, hogy szakirodalom kutatásra inspiráltalak. És milyen gyorsan… Egy .54-es Investartm cső árához képest ez fénysebesség. :yahoo:   De végül is, semmikép nem szeretnék egy történelem tudóssal vitába szállni. Ha a “szakirodalom” nem igazolja, és az elölről gyújtós ágyú sci-fi-nek minősül, akkor max. elmorzsolok egy könnycseppet a szemem sarkában…

Simán el tudtam képzelni, hogy volt ilyen.

LQ
    LQ
    Résztvevő

Szia Attila!

Nekem le se esett, hogy esetleg MKH “gazdaságosság” okán (amit így se lehetne megúszni) nem kívánják a gyúlyukat. Kis naiv vagyok. :yes:

Kapszli
    Kapszli
    Kulcsmester

Szia Attila! Az én emlékeimben benne van, hogy az ágyúk korai időszakában bevett gyújtási mód volt a csőtorkolat felől valamilyen gyújtózsinórral (pl. olajba áztatott vászoncsík) gyújtani a töltetet. Értelem szerűen az ilyen ágyúknak nem volt gyúlyuk furata. Mátyás király Fekete Seregében még használtak ilyen ágyúkat. Bécset lőtték velük. :good: Tehát szerintem semmikép nem “olyan mintha” kategóriás egy ilyen ágyú. Főleg nem egy középkori hagyományőrző társaságnál. Pedig, hát nem is vagyok tűzér… :yes: Üdv: LQ

Szia LQ!

Érdekes amit írsz az elölről begyújtott töltetről. Felnyálaztam a szakirodalmat, de őszintén szólva nem találtam nyomát. Szűkebb pátriánk tüzérségének történetét legmélyebben Anton Dolleczek dolgozta fel, ő nem ír ilyen módszerről. A 20-as években megjelent Hellebronth Antal-féle Magyar tüzér sem ismer ilyen löveget. Tudnál forrást adni az információhoz?

Üdv

SC

border guard
    border guard
    Résztvevő

kiegészítés:

Hagyományörző tüzéreinktől láttam én már píró töltetet amit elölröl töltöttek be ,de a kamrába leérve müködött el ténylegesen,még egy “suhintás a égő fáklyával a gyúlyúkra is belefért a tökéletes illuzió kedvéért”… :good:

border guard
    border guard
    Résztvevő

Szia Attila! Az én emlékeimben benne van, hogy az ágyúk korai időszakában bevett gyújtási mód volt a csőtorkolat felől valamilyen gyújtózsinórral (pl. olajba áztatott vászoncsík) gyújtani a töltetet. Értelem szerűen az ilyen ágyúknak nem volt gyúlyuk furata. Mátyás király Fekete Seregében még használtak ilyen ágyúkat. Bécset lőtték velük. :good: Tehát szerintem semmikép nem “olyan mintha” kategóriás egy ilyen ágyú. Főleg nem egy középkori hagyományőrző társaságnál. Pedig, hát nem is vagyok tűzér… :yes: Üdv: LQ

Szervusz István!

Nem ismerek ilyen előlről müködtetett megoldást,ennek ellenére  nem állitom ,hogy nem is volt ilyen….

Nos ,azt hiszem a barátainkat szinte biztos ,hogy nem ez a fajta “eredetiség”vágya vezérli,annál inkább az régi un “vetőcső szindróma”ami a “klsszikus” felfogás /úgy nézzen ki mintha/egyes hagyományörző körökben..miszerint ha nem egy lőképes löveget készitünk,akkor “megúszhatjuk az MKH-t stb.Mi csak píró töltettel dolgozunk,nem lőporral,feketére festett liszttel…Aztán Austerlitz csataszervezők ágyúátvételekor,egy rendes vaktöltetet ki akartak lövetni ,a magyar tüzérek nem tudták vállalni,nyomáspróba vizsgálat,dokumentácíó hiányában…

Nem mondom vannak jobb ,élethűbb píró töltetek,de ezek nagy átlagban úgy viszonyulnak egy 12 pdr löveg cca 45 dkg BP/lövés

hangjához,mint az” az aktív homokos,elernyedt záróizmokkal WC-re megy” by Bolgár hö.alez  :negative:

Ennek ellenére a késziteni szándékozott konstrukcíót szerintem a fellelhető dokumentácíó,mintadarab után mindig műszakilag korrektre kell késziteni,nyomáspróbáztatani,-ez az igazi érték-Nem kevés anyagiakat belefektetve,még ha sponzor is adta.akkor már legyen korhű,anyagában,elkészitéséban mindenben megfelelő…..Aztán abból a rendezvény jellegének megfelelő,olcsóbb ,könnyebben kezelhető píró töltet is kilőhető…

Aztán:

Alakul a mezőny:

1.Nickl László 2.Klenovszki Sándor.3 Ágoston Géza4.Trexler Gyula.5.Kalamász Mihály,6.Csente István /Csallóköz/biztosak :good:

Feltételesek,még nem válaszoltak véglegesen:

Keckó Zoli,dr Kovács,Bogas….Géza agymosó telefonja előtt….. :bye:

barátsággal :

Attila

The Gunman
    Résztvevő

Ha úgy lenne pénzem, ahogy nincs, Gábor Áron rézágyúját öntetném ki, nem valami ,,fantázia” ágyút.A gyújtó furat nem pénzkérdés.Az már ízlés dolga mivel működtetjük.Nyilván aki kicsit is konyít hozzá, megpróbálná az eredeti töltési módot követni. Műszaki mindenképp kell.

15 bejegyzés megtekintése - 31-45 / 78